Warsztaty papieroplastyki dla kobiet, spotkanie II – Róża

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza

na warsztaty papieroplastyki dla kobiet
z cyklu: Rozkwitanie tradycji.
spotkanie II – Róża

28 października (piątek) 2022 roku w godzinach 17:00-20:00
w Młynie Zamkowym w Słupsku

W kulturze ludowej kwiaty od wieków związane były z życiem człowieka. Naturalne i sztuczne były i są ozdobą ludzi, ich domów, otoczenia, miejsc sakralnych, świadkami rodzinnych i dorocznych obrzędów, bohaterami pieśni, baśni, apotropeikami, lekami. Potrzeba utrwalenia wizerunku kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.

Podążając nurtem etnoinspiracji pragniemy przybliżyć tradycje papieroplastyki. Cykl warsztatów Rozkwitanie tradycji poprowadzą rękodzielniczki wykonujące kwiaty z bibuły i krepy. Są wśród nich zarówno świadkowie XX-wiecznych tradycji wiejskich, jak i artystki świadomie poszukujące korzeni swojej tożsamości oraz sposobu wyrażenia siebie. Sztuka tworzenia kwiatów, niegdyś nierozerwalnie związana z wiejską obrzędowością, przywracana jest do życia w nowych formach stylowych. Tradycja wciąż rozkwita. Spacer po artystycznym ogrodzie kontynuujemy alejką różaną.

Róża w kulturze ludowej to kwiat o szczególnej symbolice i zastosowaniu obrzędowym. Symbol piękna, młodości i płodności.  Zrywanie róż, ich przekwitanie, opadanie oznacza przemijanie urody, koniec panieństwa, utratę dziewictwa. W powinszowaniach bożonarodzeniowych, legendach, przemowach weselnych oraz pieśniach pogrzebowych róża jest łączona z niebem i z rajskim ogrodem.

Pod okiem artystki Iwony Klinger poznamy różnorodne techniki tworzenia tego gatunku kwiatów oraz sięgniemy do tradycji zatapiania kwiatów z bibuły w gorącym wosku pszczelim, by zachować ich urodę jak najdłużej.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej: „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”.

termin: 28 października 2022, godz. 17:00-20:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie: Iwona Klinger
koszt uczestnictwa: 50 zł (w tym materiały)