“Portret Janiny Turowskiej” – nowy obraz w Białym Spichlerzu
Niespodzianki z okazji 100 lat muzealnictwa w Słupsku się nie kończą! Oficjalnie przekazano dziś do słupskiej kolekcji dzieł Witkacego nowy obraz, “Portret Janiny Turowskiej”. Jest to dar dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku od Stowarzyszenia Kiwanis Klub Słupia.
Dziękujemy serdecznie!
Już niedługo portret zawiśnie na jednej z wystaw poświęconych Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi w Białym Spichlerzu.
“Portret Janiny Turowskiej”, kwiecień 1930 roku
pastel, 65,1 x 50 cm
namalowany w typie C pod wpływem kokainy
Witkacy poznał Janinę Turowską, zwaną Inką, pod koniec 1928 roku. Mieszkała ona w Zakopanem od 1922 wraz z matką i starszą siostrą. Witkacy początkowo był zainteresowany jej siostrą Felicją. Wkrótce zmienił upodobania i w oko wpadła mu młoda i urodziwa Inka, przejawiająca zdolności aktorskie i taneczne. Witkacy myślał nawet o rozwodzie z żoną celem poślubienia Inki. Wybrała ona jednak przyjaciela Witkacego, filozofa Jana Leszczyńskiego, za którego wyszła w 1933 roku. Spowodowało to zerwanie stosunków towarzyskich z obojgiem na ponad cztery lata.
Witkacy wykonał prawie 50 portretów Janiny Turowskiej. Tylko w kwietniu 1930 roku powstało ich 8, ten, który oglądamy, jest jednym z nich. Namalował go w bardzo aktywnym okresie swojej twórczości.