Popołudnie przed zamkiem

dziedziniec przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku
28 lipca 2024 roku
12:00–16:00

Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta oraz osoby odwiedzające Słupsk i okolicę na trzecią odsłonę wydarzenia plenerowego „Popołudnie przed Zamkiem”, czyli na letnie spotkania z historią, kulturą i sztuką. W niedzielne popołudnie dziedziniec przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku ożyje za sprawą wojów i niewiast z epoki pierwszych książąt pomorskich.

W programie m.in. pokazy rycerskie z zabawami i grami średniowiecznymi, wykład o historii Pomorza w XII wieku oraz tańce, warsztaty, pokazy zielarskie, przejażdżki konne, konkursy i wspólne wypiekanie podpłomyków. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wejścia na wieżę zamkową oraz do krypty kościoła św. Jacka, gdzie spoczywają ostatni mieszkańcy słupskiego zamku. Wydarzenie zakończy koncert zespołu LORD WIND odtwarzający pieśni wczesnośredniowieczne.

Ponadto każdy dorosły uczestnik wydarzenia będzie miał szansę zostać WSPÓŁCZESNYM RYCERZEM! Wspieramy akcję Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Słupsku i przed Zamkiem stanie Mobilny Punkt Poboru Krwi.

Szczegółowy plan wydarzenia:

12:00 – rozpoczęcie oraz przedstawienie programu wydarzenia
13:00 – “Czarny Sabat” pokaz krótkometrażowego (15 min.) fabularyzowanego filmu dokumentalnego
14:00 – wykład dra Rafała Foltyna „Pomorze w XII wieku w związku z 840 rocznicą bitwy u przylądka Darsin” (w holu Zamku Książąt Pomorskich)
15:30 – Koncert zespołu LORD WIND na Dziedzińcu Zamkowym

Ponadto:

• warsztaty dla najmłodszych,
  • warsztaty i pokazy zielarskie,
  • pokazy fechtunku, walk i tańców rycerskich,
  • przejażdżki konne (na Rynku Rybackim)
  • wypiekanie podpłomyków,
  • darmowe wejście na wieże zamkową,
  • zwiedzanie krypty w kościele św. Jacka ( w godz. 14:00 – 16:00).

Serdecznie zapraszamy!