PANORAMA RACŁAWICKA – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu
„Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki”

Lucjan Hanak

wykład pt.

PANORAMA RACŁAWICKA

w sobotę, 26 października 2024 o godzinie 10:00
w Spichlerzu Białym

Wstęp wolny

Jak pisze Lucjan Hanak „Panorama Racławicka jest cylindrycznym obrazem o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów, wykonanym przez 12 artystów malarzy. Prezentuje zwycięską bitwę, pod dowództwem Tadeusza Kościuszki w 1794 roku pod Racławicami w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ukazuje również sceny rodzajowe z chłopkami. Zwycięstwo nad Rosjanami w okresie insurekcji kościuszkowskiej dokonało się dzięki wspólnemu wysiłkowi chłopów i szlachty. Artyści Jan Styka – organizator przedsięwzięcia, malarz alegorii, Wojciech Kossak – batalista i Ludwig Boller – pejzażysta w 1893 roku nielegalnie odwiedzili pole bitwy w zaborze rosyjskim. Później z Teodorem Axentowiczem – portrecistą i malarzem scen religijnych, Włodzimierzem Tetmajerem – twórcą scen ludowych i z innymi, wspólnie malowali obraz na Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie w 1894 roku. Panorama była oglądana przez setki tysięcy widzów wspominających dzieje wolnej Polski, wiązała szlachtę i chłopów wspominających kosynierów słowami «dyć to nasi !», dziś udostępniana jest we wrocławskim muzeum jako batalistyczne arcydzieło”.