Izba Historii Kolei w Słupsku – wykład

zaprasza na spotkanie z cyklu

Służby mundurowe, historia i technika

EDWARD KASIERSKI

wykład pt.

IZBA HISTORII KOLEI W SŁUPSKU

w sobotę, 24 września 2022 roku o godzinie 12.00
w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny.

Wraz z nowym rokiem szkolnym powraca cykl „Służby mundurowe, historia i technika”. Tym razem jak pisze Edward Kasierski, długoletni kolejarz, szef Izby Historii Kolei w Słupsku opowie o kulisach jej powstania od roku 2012 i gromadzenia eksponatów: modeli parowozów, a także lokomotyw, oznaczeń kolejowych, starych lampy karbidowych oraz akumulatorowych, zabytkowych telefonów, odznaczeń, fotografii, publikacji oraz map. Przedstawiona będzie też historia kolekcji mundurów jak również czapek kolejowych. Ponadto wspomniany zostanie zbiór starych przedwojennych instrukcji służbowych, biletów kartonowych, znaczków pocztowych o tematyce kolejowej, a także stuletnie dokumenty kolejowe. Zostanie też przypomniana historia miasta Słupska jako węzła kolejowego wraz z podlegającym jej regionem oraz informacje nt. starego dworca kolejowego w Słupsku, kolei wąskotorowej i słupskiej lokomotywy parowej z kolekcji Stacji Muzeum w Warszawie – tzn. parowozu tendrzak ze Słupskich Kolei Powiatowych, rok pow. 1927 r., wyeksponowanego na plakacie do wykładu. Niedawno Izba Historii Kolei w Słupsku zmieniała siedzibę na nową o czym też będzie mowa.

2022.09.24. Służby mundurowe, historia i technika