Etno Młyn. Energia z tradycji spotkanie VIII: Tkanie i dzierganie

Etno Młyn to spotkania wokół sztuki ludowej, tradycyjnych rzemiosł, ale także współczesnego rękodzieła. Poznajemy proces tworzenia, obiekty sztuki z naszych zbiorów oraz ludzi, którzy podtrzymują i przeobrażają dawne tradycje. Tym razem przedstawimy Państwu współczesną odsłonę tkactwa, ogromnie popularnego w ostatnim dziesięcioleciu zarówno w formie tradycyjnej, mającej na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia tkanin charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski, jak również w formie nowoczesnej, artystycznej. Wielu twórców sięga do tradycyjnych technik tkackich łącząc je z bardziej współczesnymi, szczególnie w świecie mody. W trakcie najbliższych warsztatów rękodzielniczych  wykorzystamy okrągłe ramy tkackie oraz dziewiarskie druty i szydełka, i stworzymy element jesiennej garderoby – tkane i dziergane nakrycia głowy.

Warsztaty rękodzielnicze poprowadzi Iwona Więznowska – znakomita twórczyni sięgająca do różnorodnych technik z zakresu dziewiarstwa, tkactwa oraz botanicznego druku. Wykorzystuje w swoich pracach ręcznie przędzione nici, eksperymentuje z naturalnym barwiarstwem.

Spacer po wystawach etnograficznych w Młynie Zamkowym po raz kolejny pozwoli zapoznać się z tradycyjnym procesem obróbki wełny owczej oraz lnu. Poznamy przedmioty służące dawnym mieszkańcom wsi do wykonywania nici i tkanin – kołowrotek, motowidła, cierlice, warsztat tkacki. Przyjrzymy się różnorodnym dzierganym tkaninom prezentowanym na wystawach stałych oraz tym, które na co dzień przechowywane są w szufladach magazynowych.

termin: 19-20 października 2024 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie warsztatów rękodzielniczych: Iwona Więznowska
oprowadzanie po wystawach: Magdalena Lesiecka
koszt: 80,00 zł (w tym materiały i poczęstunek)
zapisy pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl

Serdecznie zapraszamy!