Etno Młyn. Energia z tradycji – spotkanie IX: Plecionka sznurkowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na cykl spotkań edukacyjnych

Etno Młyn. Energia z tradycji
spotkanie IX: Plecionka sznurkowa

Etno Młyn to spotkania wokół sztuki ludowej, tradycyjnych rzemiosł, ale także współczesnego rękodzieła i etnodizajnu. Poznajemy proces tworzenia, artystów, którzy podtrzymują i przeobrażają dawne tradycje, ich prace oraz obiekty sztuki z naszych zbiorów.

Na listopadowym spotkaniu przedstawimy Państwu współczesną odsłonę plecionkarstwa, które łączy w sobie techniki wyplatania spiralnego, szycia i dziewiarstwa. Twórcze wykorzystanie sznurka i włóczek daje niesamowite efekty i nową jakość w odniesieniu do dawnych tradycji plecionkarskich. W ciągu dwóch warsztatowych dni uczestnicy zajęć stworzą tackę – rodzaj płytkiego naczynia oraz oryginalną biżuterię – wisior. Ta sama technika pozwoli na zbliżenie się do tradycji oraz stworzenie zupełnie współczesnej formy.

Warsztaty rękodzielnicze poprowadzi Renata Knitter – znakomita twórczyni łącząca w swoich pracach przeróżne współczesne techniki rękodzielnicze – haft, dziewiarstwo, filcowanie, makramę. Tworzy biżuterię, przedmioty codziennego użytku, torby, wyroby florystyczne i wiele innych. Znana jako aktywna regionalistka i społeczna działaczka. Współtwórczyni pracowni rękodzielniczej Słowińska Manufaktura w Smołdzinie. Prowadzi własną pracownię Dekoratornia w Komninie.

Spacer po wystawach etnograficznych w Młynie Zamkowym pozwoli zapoznać się z kolekcją plecionek z korzenia sosny, wykonanych techniką spiralną przez pomorskich twórców z lat 80. oraz współczesnych. Poznamy historię tradycyjnego procesu obróbki korzenia sosny, który rozpoczynał się od wykopywania korzeni właśnie w okresie jesiennym.

termin: 16-17 listopada 2024 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie warsztatów rękodzielniczych: Renata Knitter
oprowadzanie po wystawach: Magdalena Lesiecka
koszt: 80,00 zł (w tym materiały i poczęstunek)
zapisy pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o cyklu na stronie: Etno Młyn