zaprasza na spotkanie z cyklu
Służby mundurowe, historia i technika

Lucjan Hanak

wykład pt.

w sobotę, 3 grudnia 2022 o godzinie 12.00
w ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH

Wstęp wolny.

Jak pisze Lucjan Hanak, wykład „Broń biała Wojska Polskiego 1914-1945 ze zbiorów pilskich kolekcjonerów« na tle bitew, wojen i pokoju”, odbędzie się w Zamku Książąt Pomorskich na aktualnej wystawie czasowej przedstawiającej ten temat. Omówione zostaną szable, którymi władał żołnierz polski w tym Józef Piłsudski czy gen. Władysław Sikorski. Będzie to opowiadanie o umiejętności rozpoznawania szabel polskich: wz. 1917, legionowych dla piechoty i beliniackich dla kawalerii, a także wz. 1920, 1921-1922 oraz wyjątkowych wz. 1934, jak również specjalnej szabli orlej. Omówione zostaną szable z I wojny światowej: austriackie, niemieckie, rosyjskie, francuskie – Hallerczyków i broń biała z wojny polsko-sowieckiej oraz II wojny światowej. Wykład zakończy opowiadanie na temat pałaszy oraz bagnetów używanych przez Wojsko Polskie, a pochodzących z: Austrii, Niemiec, Rosji, Francji, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Prezentację ubarwią sylwetki mundurów żołnierzy polskich z czasów I wojny światowej, okresu międzywojennego i II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. St. Staszica w Pile.