„Prawosławna ikona. Tradycja i współczesność” – wykład jubileuszowy

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu wykładów jubileuszowych

Prawosławna ikona. Tradycja i współczesność

21 sierpnia 2024 r. (środa) o godzinie 17:00

Biały Spichlerz
Sala wernisażowa im. Barbary Zielińskiej

Bizancjum jako pierwsze na świecie we wczesnym średniowieczu odziedziczyło tradycje kulturowe starożytności i połączyło je z nowym duchowym znaczeniem chrześcijańskim. Bez tego dziedzictwa nie można sobie wyobrazić rozwoju sztuki światowej. Ikona bizantyjska, czyli prawosławna rozwijała się w krajach Europy Południowej i Wschodniej, ale dzisiaj jest wspólnym dziedzictwem wszystkich narodów. Wraz z nowymi technikami sztuki współczesnej, bizantyjska tradycja malarstwa ikonowego rozwija się w czasie, wraz z historią chrześcijaństwa i jego wartościami.

Wykład poświęcony będzie technice tworzenia ikon, symbolice kolorów, historii ikonograficznych typów na przykładzie wiadomych dzieł sztuki dawnej i nowoczesnej.

Spotkanie poprowadzi Władisława Diachenko, historyk sztuki, adiunkt Działu Edukacji i Promocji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!