Tegoroczną edycję konferencji organizujemy pod hasłem „Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich” i chcemy ją poświęcić tożsamości pomorskiej a raczej tożsamościom ludności lokalnej i regionalnej Pomorza dawniej i współcześnie. Pomorze to region zróżnicowany pod względem społecznym i kulturowym, zamieszkiwany od wieków przez przedstawicielki i przedstawicieli różnych grup lokalnych, regionalnych, etnicznych, narodowych i religijnych. Dorobek tych wielu pokoleń stanowi istotny wkład w kształtowanie się współczesnego krajobrazu społeczno-kulturowego. Chcemy zobrazować proces kształtowania (odnajdywania, uświadamiania, negocjowania) tożsamości, pokazać używanie pamięci jako wartości organizującej tożsamości grup lokalnych i regionalnych.
Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 listopada 2019 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich, obiekcie Muzeum Pomorza Środkowego.
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i pokrywa koszt organizacji konferencji oraz częściowo wydania materiałów konferencyjnych. Transport i nocleg uczestnicy organizują we własnym zakresie.
Zgłoszenia referatów przyjmujemy do 10 września 2019 roku. Za przygotowanie i wygłoszenie referatu przewidujemy honorarium w wysokości 500 zł. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ich selekcji.
Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji otrzymają Państwo do 30 września 2019 roku.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń referatów na adres sekretarz naukowej konferencji Gabryeli Włodarskiej, gabryela.wlodarska@muzeumkluki.pl.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, wspierane naukowo przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje kolejną edycję konferencji kaszubsko-pomorskiej, tym razem pod hasłem „Mieszkać na Pomorzu. Transformacje lokalnych i regionalnych tożsamości pomorskich”. W ramach tak sformułowanego tematu chcemy zobrazować proces kształtowania (odnajdywania, uświadamiania, negocjowania) tożsamości, pokazać używanie pamięci jako wartości organizującej tożsamości grup lokalnych i regionalnych, poruszyć zagadnienie tożsamości społeczeństw współczesnych – również obszarów miejskich Pomorza, zilustrować wpływ ruchów społeczno-politycznych (np. z lat 70. czy 80. XX wieku) na tożsamość społeczeństw; zająć się też zagadnieniem tożsamości z perspektywy organizacji pozarządowych, których działania często wpływają na tożsamości społeczeństw, oraz z perspektywy muzeów, które miejscowe dziedzictwo kulturowe tłumaczą i oswajają, wybierają z niego to co aktualnie ważne z punktu widzenia tożsamości grupowej.
Kierownictwo naukowe konferencji obejmie dr hab. Anna Weronika Brzezińska, prof. UAM w Poznaniu.
Formularz zgłoszeniowy oraz kurenda: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1eOwl0BwXtbRrFLWkqjNBvURcr5HeFzM0