Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk
zaprasza na dziewiętnaste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.
Spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca,
tj. 21 lutego 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Na XIX SCL wystąpi Stefan Bajer (ur. 1937). Bohater spotkania przyszedł na świat w rodzinie górniczej. Jego korzenie są związane ze Śląskiem, gdzie ukończył Liceum im. Karola Miarki w Mikołowie, a po maturze studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. W górnictwie pracował 15 lat. Od 1976 r. mieszka w Słupsku. W latach 1979-1981 przebywał w Libii, gdzie jako pracownik firmy DROMEX budował libijskie drogi, a przy okazji zwiedzał ów rozległy kraj od berberyjskiego miasta Ghadames na Saharze po aliancki cmentarz z II wojny światowej z kwaterami polskich żołnierzy w Tobruku.
Na spotkaniu Stefan Bajer zaprezentuje swoją najnowszą publikację pt. Libijskie peregrynacje oraz Wspomnienia, opowiadania i wiersze, które przewrotnie nazywa „pisadła do szuflady”. A sięgał nasz Gość po pióro już w czasach studenckich i zainteresowania humanistyczne towarzyszyły Mu przez całe życie. Libijskie peregrynacje napisał na podstawie zebranych dokumentów, fotografii i filmów nakręconych w trakcie kontraktu w Libii, podczas którego przemierzył ok. 3000 km lokalnych tras. Autor pokazuje w książce własne spostrzeżenia związane z pracą, podróżami oraz różnicami kulturowymi i religijnymi narodów o bardzo odrębnej historii, zamieszkującymi w zupełnie innych strefach klimatycznych i geopolitycznych. Celem publikacji było również pokazanie piękna i egzotyki, architektury i przyrody prezentowanych terenów oraz tła ówczesnych perturbacji społeczno-politycznych.
Spotkanie uatrakcyjni oryginalna muzyka arabska, która wprowadzi uczestników w klimat spotkania i prezentacja multimedialna przygotowana przez naszego Gościa.
Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.