Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej
w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza
na szóste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.
Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w pierwszy czwartek miesiąca, tj. 7 grudnia 2017 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Bohaterką spotkania będzie pani Krystyna Krawiec-Złotkowska. Jej książkę pt. „Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy” zaprezentuje i będzie promował Profesor Tadeusz Linkner.
Książka „Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy” pokazuje sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych
oraz lokuje poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”. Publikacja jest pracą naukową adresowaną do szerokiego kręgu odbiorców
ze względu na jej komparatystyczny charakter. Może zainteresować historyków idei, literaturoznawców i kulturoznawców oraz tych wszystkich, dla których tradycja biblijna
i mitologiczna stanowi źródło refleksji i inspiracji. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję kupić książkę, osobiście porozmawiać z jej autorką oraz otrzymać autograf.
Krystyna Krawiec-Złotkowska ukończyła filologię polską w Wyższej Szkoły Pedagogicznej
w Słupsku. Jest historykiem literatury (w obszarze literatury staropolskiej). Bada kulturę
i komponenty przestrzenne staropolskiego orbis terrarum oraz problemy literatury i kultury kaszubskiej. Autorka mieszka w Słupsku.
Szósty SCL, na którym odbędzie się promocja mojej książki, wzbogaci koncert wokalny. Solistka Kamila Lewicka przy akompaniamencie Joanny Złotkowskiej zaśpiewa: „Groszki i róże”
z repertuaru Ewy Demarczyk, „Zielono mi” z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, „W żółtych płomieniach liści” z repertuaru Łucji Prus i Skaldów, „Znów wędrujemy” z repertuaru Grzegorza Turnaua, „Tam w ogrodach” z repertuaru Michała Wiśniewskiego i „Pamiętajcie o ogrodach”
z repertuaru Jonasza Kofty.
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.