Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
„50 lat Festiwalu Pianistyki Polskiej”,
której otwarcie odbędzie się w środę, 22 czerwca 2016 r. o godz. 12.00
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.
Na wystawie prezentujemy fotografie ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ilustrujące 50-letnią historię Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku od 1967 do 2016 roku.
Podczas otwarcia wystawy będą obecni wieloletni organizatorzy festiwalu, którzy podzielą się z nami ciekawymi informacjami i anegdotami związanymi z koncertami i uczestniczącymi w nich artystami.
Wystawę można oglądać do 2 października 2016 r.
Zapraszamy.
Festiwal Pianistyki Polskiej to jedna z największych imprez o charakterze ogólnopolskim, organizowana od samego początku przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Słupski festiwal odbywa się z udziałem najwybitniejszych polskich pianistów. Od 7 do 17 września 1967 roku trwała pierwsza edycja festiwalu. Pomysłodawcą był ówczesny dyrektor Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, Andrzej Cwojdziński. Od 1974 roku festiwalowi towarzyszy „Estrada Młodych”, na której młodzi utalentowani polscy pianiści ubiegają się o tytuł laureata. Artystów ocenia Zespół Opiniujący złożony z wybitnych krytyków, muzykologów i profesorów akademii muzycznych. Dodatkowo przyznawane są nagrody w postaci nagrań radiowych, recitali i koncertów. Od 1975 roku na estradzie występują reprezentanci ekipy narodowej kolejnych Konkursów im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Minister Kultury. FPP ma ugruntowaną renomę na muzycznej mapie Polski. W popularyzacji imprezy, a także naszego miasta nad Słupią ogromne zasługi miał Jerzy Waldorff. Od I do XX FPP wygłaszał prelekcje, a później utrwalał w mediach wysoką pozycję tej imprezy oraz Słupska, jako ważnego ośrodka kultury w kraju.