SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Witkacy

WYSTAWA WITKACEGO JEST CZYNNA OD CZWARTKU DO NIEDZIELI

Historia największej w Polsce i na świecie kolekcji sięga roku 1965, w którym muzeum zakupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora - zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego.

WięcejŻyciorys Witkacego

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Życiorys.

WięcejWitkacy dla niewidomych

Audiodeskrypcja do 15 dzieł Witkacego i napisy dla niesłyszących do filmu o Otto Freundlichu - projekt "Poza Ciszą i Ciemnością"

WięcejWitkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki - wizualizacja

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji koncepcji przedsięwzięcia.

Otwarcie: 11 lipca 2019 r. w Białym Spichlerzu

"Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia" to w historii słupskiego muzeum trzecia wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednocześnie to jedyna wystawa monograficzna Witkacego w Polsce.

Wystawa stała oddaje strukturę słupskiej kolekcji. Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Archiwalia i książki skonfrontowane są z dziełami plastycznymi, nie tworzą osobnej części ekspozycji. Na wystawie znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego). Aranżacja wystawy podkreśla walory artystyczne dzieł, nie stanowiąc dla nich konkurencji i nie rozpraszając wizualnie.

Wystawa podzielona jest na dwie części. Część pierwsza pokazuje ewolucję twórczości Witkacego, jej działy to: Zakopane, Pierwsze podróże i doświadczenia, W Rosji, W gronie formistów, w świecie Czystej Formy, Rok 1924, Firma portretowa „S. I. Witkiewicz”. Część druga prezentuje dawne prywatne kolekcje dzieł Witkacego, z których pochodzi większość dzieł zgromadzonych w słupskim muzeum. Są to kolekcje: Włodzimierza Nawrockiego, Jana i Janiny Leszczyńskich, Modesty Zwolińskiej, rodziny Głogowskiego oraz Teodora Białynickiego-Biruli.

Osobne miejsce przeznaczone jest na prezentację zagadnień konserwatorskich, gdzie obejrzeć można np. szybę z drobinami pastelu i portret, który niegdyś znajdował się za nią. Ekspozycji towarzyszą filmy, między innymi o historii słupskiej kolekcji, oraz specjalna gazeta zatytułowana „Witkacy”, wydana w wersji polskiej i angielskiej, w której omówione są poszczególne części wystawy. Przy stanowiskach multimedialnych można wyszukać portrety według wybranych przez siebie kryteriów np. roku powstania czy rodzaju używki, oraz prześledzić jak przez lata zmieniał się kolor papieru na którym rysował Witkacy. Szklane ściany magazynu dzieł Witkacego pozwalają zajrzeć do tych części muzeum, które zazwyczaj ukryte są przed okiem zwiedzających.

Oprócz wystawy stałej w Białym Spichlerzu prezentowana jest także wystawa czasowa "Witkacy inaczej", o której przeczytać można na stronie

Charakterystyka poprzedniej wystawy stałej Witkacego prezentowanej w latach 1988-2017 w Zamku Książąt Pomorskich znajduje się na stronie

 Aktualne godziny otwarcia znajdują się na stronie

 Opracowała: B. Zgodzińska

WięcejSkróty na portretach

Skróty używane przez Witkacego na portretach

WięcejSesja witkacowska 2014: Witkacy 2014. Co jeszcze jest do odkrycia?

Międzynarodowa sesja naukowa „Witkacy 2014: Co jeszcze jest do odkrycia?” 
17-20 września 2014 roku

WięcejPortret Marii Białynickiej-Biruli

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)

Portret Marii Białynickiej-Biruli, lipiec 1934, pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm, sygnowany w prawym dolnym narożniku, nr inw. MPŚ-M/1805

Pobierz w pełnym rozmiarze (5,86 MB).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WięcejGaleria dzieł

Galeria dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza znajdujących się w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Licząca prawie pół wieku słupska kolekcja dzieł Witkacego jeszcze nigdy nie powiększyła się jednorazowo o tak spektakularny i artystycznie tak wartościowy dar. Dobrze rozumiejąc funkcję społecznego funkcjonowania sztuki, pan Maciej Witkiewicz – stryjeczny wnuk artysty – podarował muzeum pięć dzieł odziedziczonych po przodkach.

Rozbudowa głównej siedziby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku