Witkacy
Historia największej w Polsce i na świecie kolekcji sięga roku 1965, w którym muzeum zakupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora - zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego.
Audiodeskrypcja do 15 dzieł Witkacego i napisy dla niesłyszących do filmu o Otto Freundlichu - projekt "Poza Ciszą i Ciemnością"
Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji koncepcji przedsięwzięcia.
Otwarcie: 11 lipca 2019 r. w Białym Spichlerzu
"Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia" to w historii słupskiego muzeum trzecia wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednocześnie to jedyna wystawa monograficzna Witkacego w Polsce.
Wystawa stała oddaje strukturę słupskiej kolekcji. Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Archiwalia i książki skonfrontowane są z dziełami plastycznymi, nie tworzą osobnej części ekspozycji. Na wystawie znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego). Aranżacja wystawy podkreśla walory artystyczne dzieł, nie stanowiąc dla nich konkurencji i nie rozpraszając wizualnie.
Międzynarodowa sesja naukowa „Witkacy 2014: Co jeszcze jest do odkrycia?”
17-20 września 2014 roku
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)
Portret Marii Białynickiej-Biruli, lipiec 1934, pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm, sygnowany w prawym dolnym narożniku, nr inw. MPŚ-M/1805
Pobierz w pełnym rozmiarze (5,86 MB).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Galeria dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza znajdujących się w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Licząca prawie pół wieku słupska kolekcja dzieł Witkacego jeszcze nigdy nie powiększyła się jednorazowo o tak spektakularny i artystycznie tak wartościowy dar. Dobrze rozumiejąc funkcję społecznego funkcjonowania sztuki, pan Maciej Witkiewicz – stryjeczny wnuk artysty – podarował muzeum pięć dzieł odziedziczonych po przodkach.
Rozbudowa głównej siedziby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku