SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Tomasiak autorką prac prezentowanych na wystawie „Porysowane, zarysowane” 11 czerwca 2021 o godz. 18:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku przy Rynku Rybackim 1.

Na wystawie autorka opowie nam o swoich pracach i technice ich wykonania oraz wprowadzi nas w świat swoich zainteresowań, pasji i emocji.

Tytuł wystawy to sposób na zwrócenie uwagi, zaczepienie odbiorcy, to gra słów. „Porysowane, zarysowane” można zrozumieć jako nieszablonową, indywidualną formę przekazu zainteresowań artystki w jej specyficznej technice rysunkowej. Prace Katarzyny Tomasiak to rysunki graficzne zawierające jej ulubione motywy: kobietę, mężczyznę, dziecko, często zwierzęta domowe oraz drzewa i inne elementy przyrody. Figury nacechowane są ekspresją, mnogością emocji, można w nich również wyczuć subtelny humor. Postacie, które zobaczymy na wystawie mają specyficzne, zniekształcone proporcje ciała oraz „krzywość” która tworzy ich swoisty wizerunek.

WięcejSpotkanie z Katarzyną Tomasiak, autorką wystawy „Porysowane,zarysowane”

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

zaprasza na spotkanie z cyklu
Służby mundurowe, historia i technika

mjr rez. Andrzej Liberek

wykład pt.

„DZIEŃ WETERANA.
Służba obserwatora wojskowego ONZ w Gruzji i Etiopii”

w sobotę, 29 maja 2021 o godzinie 12.00

w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

Jak pisze mjr rez. Andrzej Liberek „po II wojnie światowej w 1945 r. powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych, która postawiła sobie za cel utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Zgodnie z sentencją drugiego sekretarza ONZ Daga Hammarskjölda, »Misje pokojowe to nie jest zadanie dla żołnierzy, ale tylko oni mogą je realizować«. Polska bierze udział w misjach pod błękitną flagą od 1953. Moja misja z lat 2004-2005 w Gruzji (UNOMIG) monitorowała rejon tego kraju na de facto granicy z separatystyczną Abchazją. Natomiast kolejna misja, na której byłem w okresie lat 2006-2007 tzn. afrykańsko-etiopska (UNMEE) kontrolowała przestrzeganie porozumienia pokojowego pomiędzy Etiopią i Erytreą. Zainteresowani będą mogli się zapoznać z dwoma prezentacjami multimedialnymi, dużym zbiorem zdjęć oraz wieloma pamiątkami czy dokumentami z tych krajów”.

WięcejSłużby mundurowe, historia i technika: „DZIEŃ WETERANA. Służba obserwatora wojskowego ONZ w Gruzji...

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę prac laureatów XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego pt. „Witkacy i ja”.

Wystawę pokonkursową można oglądać od 13 maja do 13 czerwca 2021 roku w sali wernisażowej im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu w Słupsku.

Uwaga: TERMIN OTWARCIA WYSTAWY PRZEDŁUŻONY DO 4 LIPCA 2021.


Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

Ideą konkursu jest popularyzacja twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zachęcenie młodego pokolenia do poszukiwania inspiracji w dziełach artysty.

Konkurs ma rangę ogólnopolską i przeznaczony jest dla szkół podstawowych oraz średnich. Odrębną kategorię stanowią licea plastyczne. W konkursie udział wzięło 27 szkół i placówek kulturalnych z różnych zakątków kraju. Ogółem wpłynęło 276 prac – 150 prac plastycznych i 126 fotografii. Uwarunkowań regulaminowych nie spełniło 6 prac ze względu na nieodpowiedni format.

Komisja w składzie: przewodnicząca Anna Baruk-Bejda – historyk sztuki z Pracowni ds. kolekcji Witkacego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz członkowie: Andrzej Szczepłocki – artysta plastyk, Maciej Tupajka – artysta fotografik, Bogdan Jankowski – historyk sztuki, Jacek Szuba – prezes Fundacji „Indygo” i słupskiej grupy „Witkacy cacy cacy” dokonała wyboru najciekawszych prac plastycznych i fotograficznych nadesłanych na konkurs. Nagrodzono 22 osoby i przyznano 6 nagród specjalnych. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną nagrody zostaną przesłane do zwycięzców.


Pliki do ściągnięcia:
Regulamin
Protokół

Więcej

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

zaprasza na spotkanie z cyklu
Służby mundurowe, historia i technika

Wojciech Wachniewski

wykład pt.

 „»BATORY« I INNE"
SZEŚĆ DEKAD POLSKIEJ ŻEGLUGI TRANSATLANTYCKIEJ”

 
w sobotę, 15 maja 2021 o godzinie 12.00

w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

 

Jak pisze Wojciech Wachniewski „polskie transatlantyki 1930-1988 to dziewięć liniowców (w sumie mniejszych tonażem od jednej RMS 'Queen Mary') z sześciu stoczni w pięciu krajach. Cztery nowe statki w ciągu pięciu lat. Osiemnaście masztów, siedemnaście śrub i czternaście kominów. 58 lat (prawie sześć dekad) rzetelnej pracy na najbardziej prestiżowym szlaku żeglugowym świata. Sześć lat służby Marsowi. Dwie straty wojenne, jeden niedźwiedź na pokładzie, jedna nagroda „Chaîne des Rôtisseurs” i... ani jednej katastrofy! Opowieść o Polonii, Pułaskim, Kościuszce, Piłsudskim, Batorym, Sobieskim, Chrobrym, Jagielle oraz Stefanie Batorym”.

WięcejSłużby mundurowe, historia i technika: „»Batory i inne«. Sześć dekad polskiej żeglugi...