SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z przykrością informuje, że tegoroczna impreza "Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina" w związku z nasilającą się skalą pandemii ze względów organizacyjnych została odwołana".

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład z historii sztuki w ramach Forum Sztuki i Artystów, pt.: Tajemnice słynnych portretów: Gioconda.

Na spotkaniu przedstawiony zostanie najbardziej znany na świecie obraz namalowany przez artystę włoskiego renesansu – Leonarda da Vinci. Mona Lisa zwana Giocondą przez kilka stuleci nie była zauważana, nie cieszyła się nieprzerwanym podziwem i adoracją, które obserwujemy obecnie. O okolicznościach powstania samego portretu, jego autorze oraz historii współczesnej sławy i popularności najbardziej strzeżonego obrazu w Luwrze, będzie można usłyszeć na najbliższym wykładzie.

 
Spotkanie odbędzie się w sobotę 23 PAŹDZIERNIKA 2021 w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 o godzinie 10.00. Wykład poprowadzi Ewa Czaplińska-Stec, historyk sztuki, pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

WięcejForum sztuki i artystów: „Tajemnice słynnych portretów: Gioconda

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na konferencje
WIELKIE POMORZE
KONTEKST SKANDYNAWSKI

organizowaną w Słupsku w dniach 13-15 października 2021
przez Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku,
Instytut Kaszubski w Gdańsku,
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

WIELKIE POMORZE to interdyscyplinarne przedsięwzięcie naukowe organizowane w Słupsku od 2007 roku, w cyklu dwuletnim. Konferencja ta jest miejscem konfrontacji, które stawiają sobie za cel pielęgnowanie tożsamości regionalnej, literackiej, kulturowej oraz religijnej Pomorza. Działaniom naukowym towarzyszą wydarzenia artystyczne, wystawy, spotkania autorskie i promocje książek. Po każdej edycji wydawana jest książka z referatami uczestników.

W październiku 2021 roku odbędzie się ósma edycja konferencji pt. WIELKIE POMORZE. KONTEKST SKANDYNAWSKI. Oficjalne otwarcie nastąpi 14 października 2021 roku o godzinie 9:00 w Białym Spichlerzu. Wśród dwudziestu prelegentów znajdują się także pracownicy muzeum. W załączeniu szczegółowy program konferencji.

Na przestrzeni lat 2007-2019 odbyło się 7 edycji, których problematyka obejmowała zagadnienia:
- Mit i literatura (2007)
- Tożsamość i wielokulturowość (2009)
- Kultura i sztuka (2011)
- Wierzenia i religie (2013)
- Społeczności i narody (2015)
- Wojna i pokój (2017)
- Gryfici i ich dziedzictwo (2019). Promocja ostatniego tomu wydanego w tym roku będzie miała miejsce 13 października o godzinie 17:00 w Białym Spichlerzu przy ulicy Szarych Szeregów 12.

 Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

WięcejKonferencja

 

WięcejKonferencja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
na Weekend Seniora z Kulturą
organizowany w dniach 2-3 października 2021
w godzinach 11:00-16:00
w Białym Spichlerzu w Słupsku

Weekend Seniora z Kulturą to coroczna ogólnopolska akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a w naszym województwie koordynowana przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku, skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

W tym roku formuła Dni Seniora w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku opierać się będzie na nieodpłatnej prezentacji filmu „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników.” i wywiadów zrealizowanych w ramach projektu Kreatywna Europa pt. "Tożsamość w zagrożeniu".

Wywiady przeprowadzano z pierwszymi powojennymi osadnikami w Słupsku, pierwszym pokoleniem urodzonym w mieście oraz kolejnymi generacjami mieszkańców. Ich celem było zgromadzenie osobistych opowieści związanych z unikatowym procesem migracyjnym jaki miał miejsce na Pomorzu po 1945 roku, czyli prawie całkowitą wymianą populacji niemieckiej na ludność polską na tych terenach. Mamy zamiar dowiedzieć się jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Mamy nadzieję, że seniorzy odwiedzający muzeum odnajdą swoje losy w prezentowanych wspomnieniach i być może podzielą się swoimi historiami. Namawiajmy seniorów do dzielenia się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym mieście.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

WięcejWeekend Seniora z Kulturą