SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Muzeum dziękuje za prezenty!

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy wtorek, 19 grudnia o godz. 17:00, w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich spotkamy się, by złożyć nasze najserdeczniejsze podziękowania osobom, które w 2017 roku podarowały Muzeum Pomorza Środkowego Słupsku obiekty do zbiorów.


Nie musiały to być przedmioty o dużej wartości materialnej (choć i takie się zdarzają, a mimo to ofiarodawcy przekazują je do Muzeum nieodpłatnie!) – dla naszej instytucji prawdziwym skarbem są przecież także stare fotografie, dokumenty, pamiątki, które, co ważne, wiążą się z historią miasta i regionu... wszystkie jednakowo doceniamy. Często są to obiekty uratowane przed zniszczeniem, wyrzuceniem na śmietnik i nieodwracalnym zmarnowaniem, np. piękne formy do kapeluszy, używane zapewne przez lokalnego rzemieślnika, czy „niemodne” wazony z okolicznościowym napisem upamiętniającym jubileusz któregoś ze słupskich zakładów pracy (zarówno tych istniejących do dzisiaj, jak i nieco zapomnianych), a nawet buty wyprodukowane w „Alce” w latach osiemdziesiątych, wyraźnie oszczędzane przez właścicieli „na specjalną okazję”. Wśród darów znalazł się m.in. album ze zdjęciami rodzinnymi, gdzie w tle fotografii widać ulice i charakterystyczne miejsca Słupska, zbiór pocztówek z Ustki i Helu z lat pięćdziesiątych czy przedwojenne sztućce, ale także duże maszyny rolnicze. Pięknym i cennym uzupełnieniem muzealnej kolekcji są medale i numizmaty ofiarowane przez członków Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Nasi darczyńcy to przede wszystkim słupczanie, ale są także osoby spoza miasta. Wśród nich współpracujący z Muzeum artyści (np. Pan Krzysztof Gierałtowski podarował nam „witkacowski” portret Gustawa Holoubka), ale także osoby mniej znane, często starsze, które rozumiejąc i szanując znaczenie dziedzictwa historycznego podjęły wysiłek, by przekazać nam swoje pamiątki.
Pozyskane obiekty zostały już pieczołowicie zinwentaryzowane, a w przyszłości będą szczegółowo opracowane i trafią na wystawy stałe lub czasowe, a z pewnością przetrwają w muzealnych zbiorach pod troskliwym okiem słupskich muzealników. Część z nich prezentowana jest okresowo w Zamku Książąt Pomorskich, a wiele wzbogaci nową ekspozycję w otwieranym jesienią 2018 r. Białym Spichlerzu, która poświęcona będzie pamięci osadników przyjeżdżających do naszego miasta i jego okolic po drugiej wojnie światowej.
Dziękując tą drogą wszystkim ofiarodawcom, serdecznie zachęcamy do wspólnego upamiętniania historii naszego miasta i jego mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy.

 b_499_415_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_kartka-z-albumu_001.jpg