SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

serdecznie zaprasza na

Europejską Noc Muzeów

19 maja 2012

18.00-23.00

do Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego

Image 

Wstęp tylko 2 zł!


SALA RYCERSKA

18.00-19.00 – warsztaty teatralne dla dzieci z Państwowym Teatrem Lalki „Tęcza” i krasnoludkami

20.00-21.00 – Muzyka w domu Witkiewiczów – Maciej Witkiewicz, stryjeczny wnuk Stanisława Ignacego Witkiewicza, znany bas-baryton, śpiewa i opowiada o swojej rodzinie. Koncert z udziałem Medei Berianidze

Uwaga!

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Sali Rycerskiej, dzięki specjalnemu nagłośnieniu, koncertu będzie można wysłuchać także na zewnątrz Zamku!


21.00-22.00 – uroczyste podziękowanie dla darczyńców, którzy ofiarowali obiekty dla Muzeum Pomorza Środkowego w latach 2001-2011.

Uwaga!

Serdecznie zapraszamy wszystkich darczyńców, którzy ofiarowali obiekty do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na Europejską Noc Muzeów! Darmowe bilety na imprezę dla darczyńcy i osoby towarzyszącej do odbioru w kasie

19 maja 2012 od godziny 18.00.


22.00-23.00 - Do odkrywania pozostałości po bazie sterowców zaprosi Marcin Barnowski przy okazji prezentacji swojej zapowiedzi nowej książki „Boskie cygara. Sterowce z Jezierzyc". Książka ukaże się przy końcu maja.

O kolorach sterowców opowie Mariusz Wojciechowski, znawca tematu; autor strony internetowej poświęconej sterowcom i konsultant tej publikacji. Tajniki lotniczej fotografii przedstawi autor zdjęć „z nieba" i zamiłowany paralotniarz Waldemar Janiszewski. Do odbycia rowerowych wypraw szlakiem zeppelinów zaproszą Mieczysław Nycz ze Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego „Ustka" oraz Wojciech Kleban, Piotr Kosmala i Mariusz Żelski ze Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej „Szprycha" w Słupsku. Poza tym do odwiedzania w lecie bunkrów zachęcać będzie ostatni żołnierz „Twierdzy Ustka".


POGADANKI W SALACH WYSTAWOWYCH

18.15-19.30 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) – Na kurzej nóżce i w walizce – konserwacja wybranych obiektów związanych z robótkami ręcznymi i szyciem (Katarzyna Barszcz)

18.15-19.15 (Sala wystaw czasowych, II piętro) - Artyści kolekcjonerzy i darczyńcy. O trzydziestu czterech dziełach sztuki i techniki z Działu Sztuki Współczesnej od końca XIX w. do początku XXI w. (Lucjan Hanak)

19.15-19.45 (Wystawa Witkacego, II piętro) – O portretach rodziców Witkacego słów kilka. (Beata Zgodzińska)

19.45-20.15 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) - Gobeliny o tematyce mitologicznej w zamku słupskim (Ewa Czaplińska-Stec)

20.15-20.45 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) – O denarze Bolesława Chrobrego słów kilka. Przedstawienie unikatowej monety z okresu początków państwa polskiego. (Katarzyna Pągowska)

20.45-21.15 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) - Gobeliny o tematyce mitologicznej w zamku słupskim (Ewa Czaplińska-Stec)

20.45-21.15 (Wystawa „Skarby Książąt Pomorskich”, parter) – Słów kilka o symbolicznych przedstawieniach na sarkofagach książąt pomorskich. Prezentacja poszczególnych elementów dekorujących cynowe sarkofagi oraz omówienie ich znaczenia i symboliki (Anna Brochocka)

21.15-21.45 (Wystawa Witkacego, II piętro) – O portretach rodziców Witkacego słów kilka (Beata Zgodzińska)

21.15-21.45 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) – O denarze Bolesława Chrobrego słów kilka. Przedstawienie unikatowej monety z okresu początków państwa polskiego. (Katarzyna Pągowska)

21.45-22.15 (Wystawa „Skarby Książąt Pomorskich”, parter) – Słów kilka o symbolicznych przedstawieniach na sarkofagach książąt pomorskich. Prezentacja poszczególnych elementów dekorujących cynowe sarkofagi oraz omówienie ich znaczenia i symboliki (Anna Brochocka)

22.15-22.45 (Sala wystaw czasowych, II piętro) - Artyści kolekcjonerzy i darczyńcy. O trzydziestu czterech dziełach sztuki i techniki z Działu Sztuki Współczesnej od końca XIX w. do początku XXI w. (Lucjan Hanak)

POZOSTAŁE SPOTKANIA

(Młyn Zamkowy, górna sala) - Kazimierz Kostka – artysta przy pracy (pokaz)

(Młyn Zamkowy, środkowa sala) – Pokaz malowania na szkle – Czesław Guit

18.15-23.00 (Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII w.”, I piętro) - Kwaśny papier - problemy związane z ochroną obiektów na podłożu papierowym (Dorota Szymczak)

18.00-23.00 (Hall zamkowy, parter) - Krótkofalarstwo wczoraj i dziś. Wystawa sprzętów krótkofalarskich i radiokomunikacyjnych - dawnych i nowych, dokumentów związanych z krótkofalarstwem - czasopism, książek, kart QSL, dyplomów etc., stanowiska łączności i opowieści o tym niezwykłym hobby.

Spotkanie zorganizowane dzięki słupskiemu kolekcjonerowi Bogusławowi Matuszkiewiczowi i Klubowi Łączności „Apogeum” z Postomina oraz Polskiemu Związkowi Krótkofalowców.

19.00-20.00 (Scena pod Spichlerzem Richtera) – Trzeci Teatr przedstawia „Teatrzyk Zielona Gęś przygotowany przez studentów słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. PRZEDSTAWIENIE ODWOŁANE ZE WZGLĘDU NA CHOROBĘ AKTORA. PRZEPRASZAMY.
18.00-23.00 (kręta klatka) – Wystawa „Fotografie powojennego Słupska”
18.00-23.00 (wyłącznie przy ładnej pogodzie) – wstęp na wieżę widokową i ekspozycję „Panoramy i widoki dawnego słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów MPŚ”
18.00-23.00 (hall zamkowy, parter) – sprzedaż wydawnictw. Atrakcyjne zniżki!
18.00-23.00 – Zapowiedział się DUCH BOGUSŁAWA X!

 

RAJD ROWEROWY

Organizowany przez Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej „Szprycha” w Słupsku

Uwaga!

Warunkiem udziału w rajdzie

jest posiadanie roweru bezpiecznego i przystosowanego do jazdy w warunkach nocnych!


od 20:30 (pod Spichlerzem Richtera) - rejestracja uczestników rajdu, parkowanie rowerów

21:00 – zwiedzanie kościoła św. Jacka dla zarejestrowanych uczestników rajdu

22:00-23.00 (Sala Rycerska) – prezentacja zapowiedzi książki „Boskie Cygara" (szczegóły patrz wyżej)

22:45-24.00 - Nocny rajd rowerowy ze Szprychą - zwiedzanie Słupska z przewodnikiem na rowerze

Uwaga!

Ze względu na bezpieczeństwo zbiorów do sal muzealnych możemy wpuścić jednocześnie tylko określoną liczbę osób. Z góry przepraszamy za możliwe niedogodności i zapraszamy do korzystania z innych atrakcji na terenie Muzeum.

Również ze względów bezpieczeństwa osoby pod wpływem alkoholu nie będą wpuszczane do budynków MPŚ oraz nie będą mogły uczestniczyć w Rajdzie Rowerowym.

 

Serdecznie zapraszamy!