SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


"Ryszard Nowakowski (SAS).

Słupska fotografia muzyczna.

Jubileusz 10-lecia"

wernisaż 27 października 2011 roku (we czwartek) o godz. 12.00

w Herbaciarni w Spichlerzu, mieszczącej się w Spichlerzu Richtera

należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Image           

Nowa, jubileuszowa ekspozycja Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a) po raz 10 przedstawia prawie 20 oryginalnych fotografii barwnych – tym razem o tematyce muzycznej. Wyalienowani muzycy w fotografii Nowakowskiego (SAS-a) pochodzą z kadrowania różnych koncertów okiem fotoreportera. Autor fotografii często bardziej jest zainteresowany instrumentem muzycznym, klasycznym, rokowym lub innym, albo światłem scenograficznym, lub emocjami muzyka, niż samym grającym w ujęciu "od stóp do głów". Czas powstania zdjęć, odwołuje się do lat 2010-2011 lecz postaci kobiet i mężczyzn ujęte bez oznaczników miejsca powstania, ukazane są na neutralnym tle w taki sposób, że dopiero po pewnym czasie przypominają o ważnym wydarzeniu muzycznym lokalnym i krajowym. Część z nich jest bardzo znana z tegorocznego, słupskiego "VIII JESIENNEGO PRZECIĄGU GITAROWEGO" np. z billboardu zaprezentowanego na skrzyżowaniu w Słupsku przy ul. Wiejskiej i ul. Nad Śluzami.

W ostatnim dziesięcioleciu 2002-2011 w „Herbaciarni w Spichlerzu” Ryszard Nowakowski (SAS) zaprezentował już sporo wystaw indywidualnych:

l                    wątki muzyczne ukazał na „Komeda Jazz Festival – w fotografii” w 2002 roku;

l                   słupską tematykę obyczajową ujął w „Ryszard Nowakowski (SAS) – Fotografia socjologiczna” w 2003 roku;

l                    impresje włoskie oddał w „SAS – Uliczki” w 2004 roku;

l                   w 2005 roku, na ekspozycji „Ryszard Nowakowski (SAS). Taniec”, ukazał postaci w układach choreograficznych;

l                    w 2006 ujawnił 40 postaci ujętych w 20 dyptyków w pokazie „Ryszard Nowakowski (SAS). Profile”;

l                    w roku 2007 przedstawił zespół zdjęć pod tytułem „Ryszard Nowakowski (SAS). Okna”, czyli ponad 20 dużych fotografii ujmujących zróżnicowane postawy ludzkie widziane przez pryzmat "okna na świat" w zabytkowej, historycznej i współczesnej formie;

l                    w 2008 roku na wystawie „Ryszard Nowakowski SAS. Portret połowiczny” pokazał 20 fotografii "ćwiartujących" modelki i modele – współtwórców słupskiego życia kulturalnego;

l                    w 2010 roku na pierwszej ekspozycji „Ryszard Nowakowski (SAS). Okolice podwórka” powrócił do fotografii socjologicznej: z jednej strony ukazując modele w domu, po wewnętrznej stronie okna, a z drugiej – poza nim, po zewnętrznej stronie okna.

l                    w 2010 roku na drugim pokazie „Ryszard Nowakowski (SAS). Dwie godziny z orkiestrą” zaprezentował fotografie ukazujące efekty dwugodzinnego obcowania z orkiestrą od strony niedostępnej dla publiczności, czyli podczas prób. Pokazał fotografie skadrowane z rąk i instrumentu, z nut i instrumentów oraz wiele innych, rzadkich ujęć wpisujących się jednak w tematykę muzyczną.

W słupskim Zamku Książąt Pomorskich twórca brał udział w wystawie „Arkana Sztuki V. Portret Polski. Ekspozycja od Aleksandra Orłowskiego do Leszka Żebrowskiego” w 2004 roku. Przedstawił na niej reżyserowaną fotografię, będącą jednym z około 200 dzieł ukazujących 200 lat portretu polskiego. Natomiast w 2007 roku, na prezentacji „Arkana Sztuki. Miasta. Ekspozycja od Ludwika de Laveaux do Edwarda Dwurnika”, pokazał wykonaną w Taorminie fotografię fragmentu włoskiej ulicy, wpisując się w 100-letnią historię tematu, zaprezentowanego na przykładzie 70 dzieł eksponowanych i ujętych w katalogu. Twórca wystawiał swoje fotografie w Baszcie Czarownic, należącej do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, a także w tutejszej Galerii Artelier, jak również w zbiorowej wystawie w Brukseli w 2007 roku. W 2008 roku fotografie „Kiterzy w akcji”, „Ustka,Ciuchcia” autorstwa Ryszarda Nowakowskiego SAS-a były pokazane na wystawie „Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza” w Gdańsku, a w 2010 roku zaprezentowano je w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku na ekspozycji „Obrazy (z) pamięci – Alternatywny Bedeker Słupska...”.

Od kilku lat Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku kolekcjonuje fotografie Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a). Wspomniano o tym w referatach i materiałach pokonferencyjnych, między innymi na „VIII Konferencji Kaszubsko-Pomorskiej” pt. „Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe” w Słupsku w 2004 roku oraz na sesji „Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej czy Nowoczesnej. Miejsca. Programy. Zadania” w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2005 roku. Ponadto sylwetkę i dorobek fotoreportera przybliżają dwie trójjęzyczne (polsko-angielsko-niemieckie) publikacje, wydane w Bydgoszczy przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Są to: 100-stronicowy album „Kraina w Kratę. The Checkered Land. Kariertes Land” (2005) oraz 128-stronicowe, fotograficzne wydawnictwo „Obiekty sakralne na ziemi słupskiej” (2007). Fotoreporter Ryszard Nowakowski (SAS) od kilkunastu lat zawodowo współpracuje z różnymi mediami – aktualnie z „Kurierem Słupskim” i Agencją Prasową FORUM.

Ekspozycję będzie można oglądać codziennie, od godziny 10.30 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa jest czynna od 25 października 2011 do 20 listopada 2011.

Image 

Scenariusz i aranżację wystawy zrealizował Ryszard Nowakowski (SAS). Wernisaż sponsoruje Jarosław Rawski – właściciel „Herbaciarni w Spichlerzu”. 

Opracowanie Lucjan Hanak

komisarz wystawy