SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Serdecznie zapraszamy na wystawę czasową

„Polscy robotnicy przymusowi we Frankonii”

od 15 października 2011 do 15 stycznia 2012

do Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

 

W 2006 roku Muzeum w Bad Windsheim rozpoczęło projekt związany z tematyką polskich robotników przymusowych zatrudnionych w Środkowej Frankonii w czasie II wojny światowej. W 2007 roku w jego realizację włączyło się Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wynikiem projektu była publikacja pt. „Zwangsarbeit im Ländlichen Franken 1939-1945” oraz wystawa prezentowana w Fränkiesches Freilandmuseum w Bad Windsheim od 26 lipca 2008 do 17 maja 2009 roku. Na ekspozycji zostały udokumentowane losy robotników przymusowych oraz różne formy pracy przymusowej i niewolniczej na rzecz III Rzeszy. W publikacji znalazły się m. in. przygotowane przez pracowników słupskiego muzeum wywiady z żyjącymi na Pomorzu osobami pracującymi jako robotnicy przymusowi w latach 1940-1945 na terenie Środkowej Frankonii i Bawarii.

 

Image

 

Obecnie zaprezentujemy wystawę pt. „Polscy robotnicy przymusowi we Frankonii” w słupskim muzeum. Oprócz eksponatów, które znalazły się na wystawie w Fränkisches Freilandmuseum, pokazane zostaną obiekty wypożyczone od osób prywatnych, mieszkających w Słupsku i okolicy, a niegdyś pracujących przymusowo na terenie Niemiec.

 

Image

 

Na wystawie znajdą się specjalnie przygotowane wielkoformatowe tablice z tekstami oraz zdjęciami dotyczącymi wszystkich zagadnień, czyli: rekrutacji, transportu, przyjazdu do miejsca pobytu, polityki narodowosocjalistycznej dotyczącej robotników, miejsca pracy i zamieszkania, rodzaju wykonywanej pracy, warunków życia, wyżywienia, czasu wolnego w niewoli i kar. Zasygnalizowany też będzie okres po wyzwoleniu i problem pojednania.

Do wystawy przygotowany został dwujęzyczny katalog.

 

Wystawę zorganizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image