SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową

w Spichlerzu Richtera

Jan Bugenhagen. Doktor Pomeranus. 1485 – 1558.

Wystawa prezentowana będzie tylko przez trzy tygodnie

od 21 września do 9 października 2011 r.

Uwaga! Wystawa przedłużona do 16 października!

 Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 21 września (środa) o godzinie 12.00  

 

Wystawa pokazuje sylwetkę czołowego przedstawiciela protestantyzmu na Pomorzu Jana Bugenhagena. Wystawę tworzą czytelne plansze zawierające poza materiałem ilustracyjnym, także liczne, przystępnie podane informacje na temat Doktora Pomeranusa i historii protestantyzmu. 

Wystawę przygotowano dzięki współpracy z księdzem Wojciechem Froehlichem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku.

Jan Bugenhagen urodził się w Wolinie 24 czerwca 1485 w rodzinie patrycjuszowskiej. Był synem rajcy miejskiego i burmistrza Gerharda Bugenhagena. Studiował na uniwersytecie w Greifswaldzie. W czasie studiów wybrał drogę kariery duchownej, wstąpił do premonstratensów. Przebywał w klasztorze w Białobokach i na życzenie miejscowego opata norbertanów był rektorem szkoły miejskiej w Trzebiatowie oraz nauczycielem teologii w macierzystym klasztorze. Dzięki staraniom Jana Bugenhagena wzrósł poziom szkolnictwa w mieście, a trzebiatowska Szkoła Łacińska i jej humanistyczny program stała się sławna na całym Pomorzu Zachodnim, a także poza granicami kraju. Jan Bugenhagen w białobockim klasztorze norbertanów pełnił różne funkcje. Był notariuszem, księdzem kaznodzieją, ale także historykiem. W 1518 roku ukończył pisanie monumentalnego dzieła o historii miast pomorskich Pomerania. Zawarł w nim syntezę historii kraju, ale także poświęcił dużo uwagi działalności misyjnej Ottona z Bambergu.

Zajmował się badaniem pism i wystąpień Marcina Lutra. Wnikliwa lektura dzieła O babilońskiej niewoli Kościoła jesienią 1520 roku spowodowała u niego zmianę dotychczasowego patrzenia na religię i konwersję na luteranizm. Skupił wokół siebie krąg duchownych i mieszczan i zaczął organizować pierwsze wspólnoty ewangelickie, które stały się one zaczątkiem reformacji na Pomorzu. W marcu 1521 roku Bugenhagen chcąc ukryć się przed prześladowaniami przeniósł się do Wittenbergi, gdzie poznał czołowych myślicieli protestanckich. W 1523 roku został wittenberskim proboszczem kościoła Najświętszej Marii Panny i zaczął wykładać teologię na miejscowym uniwersytecie. Poznał Marcina Lutra i stał się jego wiernym przyjacielem oraz stałym spowiednikiem. W późniejszych latach pracował przy układaniu 17 artykułów, które stały się podstawą wyznania ewangelicko-augsburskiego, pomagał też Lutrowi tłumaczyć Biblię na język niemiecki. W 1533 otrzymał tytuł doktora teologii. W latach 1533-1534 dokonał samodzielnego przekładu Pisma Świętego.

(za Wikipedią)

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image