SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


 

 

"ZIELEŃ  W  MIEŚCIE.

Kopie pocztówek dawnego Słupska

ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku"

 

Herbaciarnia "W Spichlerzu"

27 lipca - 4 września 2011

 

wernisaż - środa, 27 lipca 2011, godz. 12.00

Zdjęcia z wernisażu

  

 

Od najbliższej środy, 27 lipca 2011 roku, czynna będzie kolejna wystawa czasowa prezentująca kopie pocztówek. W gościnnej sali herbaciarni "W Spichlerzu" zobaczyć będzie można kopie 49 kart pocztowych prezentujących widoki dawnego Słupska. Oryginały pocztówek są własnością Muzeum Pomorza Środkowego.

Tematem wystawy są tereny zielone dawnego Słupska – skwery, zieleńce, aleje. Wiekszość z nich powstała na przełomie XIX i XX wieku, i w niemal nie zmienionym stanie zachowała się do dziś. W rozbudowującym się wówczas mieście, w miejscach rozbieranych dawnych fortyfikacji lub w nowo zakładanych kwartałach, planowano i zakładano tereny rekreacyjne. W zgodzie z panującymi ówcześnie ogólnoeuropejskimi tendencjami miały one być dostępne ogółowi mieszkańców. Na wystawie prezentujemy między innymi widoki ulic Tuwima i Armii Krajowej, alej Wojska Polskiego i Sienkiewicza, parków Waldorffa, a także Kultury i Wypoczynku.

Wypada przypomnieć, że kolekcja pocztówek, gromadzona w słupskim muzeum od 1998 roku, liczy ponad 1.000 obiektów, wśród nich jest prawie 800 kart pocztowych ukazujących przedwojenny Słupsk.

Wystawa przygotowana została przez Annę Brochocką i Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Prezentacji towarzyszy składanka z krótkim tekstem Anny Brochockiej przybliżającym historię terenów zielonych w Słupsku.

  

Image

 

Serdecznie zapraszamy!