SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


 

 

"Polska Szkoła Plakatu XXI.

Portrety gwiazd filmowych.

Od Marlona Brando do Borysa Szyca"

w Herbaciarni w Spichlerzu,

we wnętrzu Spichlerza Richtera należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

14 maja – 24 lipca 2011

 

Image

 

O wystawie

 

 

Ekspozycja "Polska Szkoła Plakatu XXI. Portrety gwiazd filmowych. Od Marlona Brando do Borysa Szyca" związana jest z głośnym ubiegłorocznym "pożegnaniem z kinem" Pana Pawła Wilińskiego - kierownika kina "Milenium" w Słupsku, człowieka przez 47 lat związanego z filmem na Pomorzu Środkowym. Pan Paweł Wiliński był też wieloletnim darczyńcą plakatów na rzecz Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, do którego przekazał prawie 350 dzieł współtwórców Polskiej Szkoły Plakatu z lat 1958-2009 oraz ponad 800 plakatów współczesnych z przełomu XX i XXI wieku.

 

Image

 

Sednem wystawy są namalowane lub narysowane, a tylko sporadycznie sfotografowane, gwiazdy filmowe kina polskiego, amerykańskiego, francuskiego i innych. Są to postaci, którymi Pan Paweł Wiliński był otoczony przez prawie pół wieku.

Na wystawie szczególne miejsce zajmuje plakat Romana Cieślewicza do filmu "Zerwany most" z 1962 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera. Plakat ten, ukazujący twarze Tadeusza Łomnickiego oraz Elżbiety Kępińskiej, przypomina film, który widzowie zobaczyli na panoramicznym ekranie słupskiego kina "Milenium" po raz pierwszy w 1963 roku - na otwarcie kina, a po raz ostatni w 2010 roku - na jego zamknięcie.

 

Image

 

Na wystawie zaprezentowane są portrety znanych aktorek, między innymi: Jane Fondy, Meryl Streep i Nastassji Kinski. Z rozpoznawalnych aktorów uwagę przyciągają: Marlon Brando, Telly Savalas, Louis de Funès, Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger, Gérard Depardieu, Pierre Richard, Jean Paul Belmondo, Eddie Murphy i Dustin Hoffman. Z polskich gwiazd filmowych ujętych na wystawie warto wymienić: Violettę Villas, Elżbietę Starostecką, Annę Dymną, Ewę Sałacką, Gabrielę Kownacką czy Adriannę Biedrzyńską. Natomiast w galerii polskich aktorów pojawiają się portrety: Adolfa Dymszy, Jana Himilsbacha, Jana Machulskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Jerzego Radziwiłowicza, Daniela Olbrychskiego, Janusza Gajosa, Piotra Fronczewskiego, Bogusława Lindy, Borysa Szyca i wielu innych.

 

Image 

 

Dwudziestu autorów prezentowanych plakatów wywodzi się z uczelni artystycznych Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska. Ośmiu z nich zostało wykładowcami plakatu w wymienionych centrach akademickich w Polsce, ale również we Francji (Roman Cieślewicz i Mieczysław Górowski), Meksyku (Waldemar Świerzy), Kanadzie (Mieczysław Górowski), Chile (Mieczysław Górowski) oraz Niemczech (Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy i Leszek Drzewiński jako Lex Drewinski).

 

Image

 

Wystawa ukazuje zupełnie nietypowy fragment zjawiska Polskiej Szkoły Plakatu, bowiem pokazane są wyłącznie dzieła, w których artyści bardzo wiernie odtworzyli bohaterów z ekranu kinowego, dodając jedynie elementy własnego stylu. Formułę realistyczną częściej wykorzystują Jakub Erol, Witold Dybowski, Marek Płoza-Doliński i Maria "Mucha" Ihnatowicz, a rzadziej - Andrzej Pągowski i Wiesław Wałkuski. Mimo to, jak dotąd, nikt nie wybrał sobie tego sposobu obrazowania jako wiodącej i konsekwentnej specjalizacji. Dzieła autorów Polskiej Szkoły Plakatu najczęściej prezentują wizualną "inteligentną metaforę" albo ujęcie groteskowo-absurdalne, w ten sposób kreując nową, artystyczną propozycję, która nie odwołuje się wprost do aktorów i kadrów filmowych - ta wystawa po raz pierwszy przedstawia coś zupełnie innego.

 

Image 

 

Twarze, popiersia czy też półfigury gwiazd filmowych pokazane są na 38 plakatach z lat 1960-2009. Wystawa przypomina widzom znane komedie, romanse, dramaty wojenne, kryminały i thrillery. Ekspozycja udostępniana będzie od 10 maja do 24 lipca 2011 roku w Herbaciarni w Spichlerzu, czynnej od poniedziałku do niedzieli od 10.30 do 20.00. Uroczyste otwarcie, którego niewątpliwą atrakcją będzie prelekcja Pana Pawła Wilińskiego, odbędzie się w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów, dnia 14 maja 2011 roku. 

 

opracowanie: komisarz wystawy, autor cyklu, aranżacji  Lucjan Hanak.

 

Image

 

Image

 

Image

 

 

Katalog dzieł eksponowanych na wystawie

 

Informacje biograficzne i bibliograficzne o artystach