SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


                                              Serdecznie zapraszamy na wystawę

Moją polityką jest miłość.

Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska

(1865-1939)”

 

4-30 kwietnia 2011 r.

Sala Rycerska

Zamku Książąt Pomorskich

 

Wstęp tylko 4 zł!

 

Image

 

 

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Prezentowana była wcześniej m.in. w senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

 

Święta Urszula, czyli Julia Maria hr. Ledóchowska, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w Austrii. Pochodziła z niezwykłej rodziny. Jej pradziad Antoni był posłem na Sejm Czteroletni, Kawalerem Orderu św. Stanisława. Dziadek Ignacy – generałem, dowódcą obrony twierdzy Modlin przed Rosjanami w 1831 r., a stryj Mieczysław – arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim.

Rodzicami św. Urszuli byli Antoni Ledóchowski i Józefina z Salis-Zizers (Szwajcarka). Również wśród rodzeństwa Świętej znalazły się osoby wybitne: starsza siostra Maria Teresa, znana jako „Matka Czarnej Afryki”, była założycielką klawerianek i w 1975 r. została beatyfikowana. Jeden z braci, Włodzimierz, był przez 27 lat generałem jezuitów, drugi brat, Ignacy – generałem wojska polskiego.

W wieku 21 lat Julia Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, przyjmując imię Urszula. Jak sama pisała: „Nie ja wybrałam – wybrał Bóg”.

W 1907 r. udała się do Sankt Petersburga, by kierować internatem przy polskim gimnazjum. Z Rosji wydalono ją w związku z wybuchem I wojny światowej. Przeniosła się do Sztokholmu, a następnie do Danii. Tam kontynuowała z siostrami pracę pedagogiczną, jednocześnie propagując wśród Skandynawów sprawę niepodległości Polski.

W 1920 r. powróciła do kraju, gdzie wkrótce petersburskie urszulanki przekształciły się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Siostry, zwane od koloru habitu szarymi urszulankami, uznały pracę wychowawczą za wyjątkowo istotne narzędzie ewangelizacji, rozszerzając swoją działalność na Francję i Włochy.

Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 r.

Jan Paweł II kanonizował ją 18 maja 2003 r.

Święta Urszula Ledóchowska ceniona była nie tylko za poświęcenie dla innych, zwłaszcza dzieci i ubogich, ale także za swoją niezwykłą pogodę ducha, która – jak twierdziła – była świadectwem jej więzi z Chrystusem.

W marcu 2009 r. Senat RP uhonorował ją specjalną uchwałą, uznając  za aktualny wzór patriotyzmu. W marcu 2011 r. w plebiscycie na „Polkę wszech czasów” znalazła się na czwartym miejscu.

Św. Urszula znana jest w wielu krajach świata: jej imię noszą parafie, ulice, placówki oświatowo-wychowawcze i inne instytucje w Polsce, na Litwie, w Austrii, we Włoszech, w Argentynie i Brazylii, a nawet w Tanzanii. Jest również patronką Sieradza.

 

 

Serdecznie zapraszamy!