SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


„Jan Paweł II – droga do świętości”

Fotografie ze zbiorów Mirosława Batrucha z Miastka

 

 

 

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 29. III 2011 r. o godz. 12.00 w  Herbaciarni w Spichlerzu.  

 

Papież Jan Paweł II zawsze był i pozostanie bliski każdemu Polakowi, także Mirosławowi Batruchowi, który z chwilą papieskiego pontyfikatu w roku 1978 zaczął gromadzić wszelkie dostępne materiały na temat naszego wielkiego rodaka.

 

Początkowo były to wycinki i artykuły z jedynych dostępnych gazet jak Głos Pomorza czy Trybuna Ludu, niemniej jednak posłużyły do przygotowania pierwszej kroniki papieskiej, uzupełnianej informacjami dotyczącymi Jana Pawła II. Takich kronik, które sam napisał / przepisał Mirosław Batruch powstało siedemnaście.

 

Po roku 1989, w miarę jak zwiększała się liczba i dostępność informacji i wydawnictw poświeconych papieżowi Polakowi, Mirosław Batruch gromadził praktycznie wszystko, co dotyczyło papieskiego życia i posłannictwa. Rodzina i znajomi również starali się uatrakcyjniać kolekcję papieską. Jak sam mówi: „zawsze największym prezentem dla mnie było coś nowego o papieżu”. Największym jednak było otrzymanie życzeń od Jana Pawła II z okazji ślubu córki, po tym jak Mirosław Batruch nawiązał kontakt z Watykanem i biskupem Stanisławem Dziwiszem.

 

W olbrzymich zbiorach Mirosława Batrucha znajdują się m.in. znaczki, karty pocztowe, książki, albumy, zdjęcia, monety, medale i wiele innych przeważnie unikatowych przedmiotów mówiących o papieżu. Obecnie jednak trudno czymkolwiek go zaskoczyć, gdyż zgromadzone materiały zajmują prawie całe mieszkanie i mogłyby posłużyć za niejedną wystawę.

 

Z tych właśnie zbiorów, z okazji beatyfikacji papieża Polaka w 2011 r., wybraliśmy zdjęcia przedstawiające całe życie Jana Pawła II.

 

Wystawa potrwa do 4 maja 2011 r. 

 

ZAPRASZAMY!

 Tekst: Rafał Foltyn