SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


 

 

"NIE  TYLKO  JEDEN  WIDOK...

Kopie pocztówek dawnego Słupska i dawnej Ustki

ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku"

 

Herbaciarnia "W Spichlerzu", 18.I-20.III.2011

wernisaż - wtorek, 18.I.2011, godz. 12.00

 

Image

 

 

Od najbliższego wtorku, 18 stycznia 2011 roku, czynna będzie kolejna wystawa czasowa prezentująca kopie pocztówek. W gościnnej sali herbaciarni "W Spichlerzu" zobaczyć będzie można kopie 45 kart pocztowych prezentujących widoki dawnego Słupska i dawnej Ustki. Oryginały pocztówek są własnością Muzeum Pomorza Środkowego w tle.

 

Tym razem wybrane zostały karty przedstawiające więcej niż jedno ujęcie oraz karty z dekoracyjnie opracowanym tłem. Blisko połowa z nich wydana została w "złotym wieku kartki pocztowej", czyli w okresie od końca XIX stulecia do 1914 roku. Pozostałe wydrukowane zostały w latach dwudziestych i trzydziestych.

 

Dawna pocztówka pełniła między innymi funkcję swoistej wizytówki miasta. Wśród chętnie wybieranych motywów były reprezentacyjne place i kamienice, ratusz oraz budynki świadczące o nowoczesności miasta, takie jak dworzec kolejowy i poczta. Na wcześniejszych pocztówkach widoki najczęściej ujmowane były w ozdobne ramki, które nawiązywały do tradycji artystycznej i wykorzystywały motywy zaczerpnięte z dawnej ornamentyki. Późniejsze to już zazwyczaj tylko zestaw fotografii.

 

Warto dodać, że kolekcja pocztówek, gromadzona w słupskim muzeum od 1998 roku, liczy ponad 1.000 obiektów, wśród nich jest prawie 800 kart pocztowych ukazujących przedwojenny Słupsk.

 

Wystawa przygotowana została przez Annę Brochocką i Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Prezentacji towarzyszy składanka z tekstem Anny Brochockiej.

 

 

Serdecznie zapraszamy!