SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


 

„Die Blume ist verwelckt”

 

Protestanckie funeralia na Pomorzu od początku XVII do połowy XX wieku

 

6 listopada – 30 stycznia 2011

 

 

 

6 listopada 2010 w Zamku Książąt Pomorskich otwarta została  nowa wystawa czasowa "Die blume ist verwelckt. Protestanckie funeralia na Pomorzu od początku XVII do połowy XX w. " Prezentowane są na niej towarzyszące pamięci o zmarłych, związane z kręgiem kultury protestanckiej, epitafia, nagrobki, stroje pogrzebowe czy okucia trumienne. Wystawa ma przybliżyć nie tylko historyczne zwyczaje dawnych mieszkańców Pomorza, ale także uświadomić bogactwo szeroko pojmowanej kultury chrześcijańskiej.

Niemiecki tytuł wystawy, będący cytatem z jednego z prezentowanych epitafiów, ma przypominać o kruchości świata doczesnego i przemijaniu. Warto podkreślić, iż został on spisany zgodnie z oryginalna wersją znajdującą się na osiemnastowiecznym epitafium rodziny Karsten. Zaczerpnięty z księgi Izajasza jest nawoływaniem do poprawy życia doczesnego w nadziei na lepsze życie wieczne.

Spora część obiektów biorących udział w wystawie eksponowana jest po raz pierwszy. Przez lata czekały w magazynach na konserwację. Stąd świadomym zabiegiem jest jednoczesne prezentowanie obiektów zachowanych w stanie dobrym wespół z tymi, na których widać znaczny stan zniszczenia, często wynikający ze świadomych działań. Ma to na celu uświadomienie, że obiekt muzealny to także przedmiot, który stracił swoje pierwotne walory, ale pomimo tego stanu nie stracił wartości artystycznej i treści. 

 

Wystawie towarzyszy katalog.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

 

 

 

 

Wystawa ze zbiorów:

 

 

Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum Narodowego w Szczecinie

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum w Darłowie

Muzeum w Koszalinie

Muzeum w Lęborku

Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie

Parafii św. Jacka w Słupsku

oraz

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku