SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


 

 

RYSZARD NOWAKOWSKI (SAS). Dwie godziny z orkiestrą

 

Image

 

wernisaż 27 października 2010 roku (w środę) o godz. 12.00

 w Herbaciarni w Spichlerzu

mieszczącej się w Spichlerzu Richtera

należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Image

 

Nowa, październikowo-listopadowa ekspozycja Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a) jak zwykle przedstawia oryginalne fotografie – tym razem o tematyce muzycznej. Fotografie ukazują efekty dwugodzinnego obcowania z orkiestrą od strony niedostępnej dla publiczności, czyli 120 minut podpatrywania muzyków przez obiektyw. Wykonane podczas prób do koncertów pokazują kadry złożone na przykład z rąk i instrumentu, z nut i instrumentów oraz wiele innych, rzadkich ujęć muzycznych. Czerń i biel fotografii Nowakowskiego (SAS-a) „odkształca” czas ich powstania, gdyż współczesne barwy ulegają zatarciu, a znane nam motywy teraźniejsze kilkunastu prezentowanych zdjęć są kojarzone z realiami dopiero po pewnym czasie. Jak zwykle, fotografie twórcy „dezorientują” widza, gdyż ich kompozycja (na przykład w układzie kulisowym, z lotu ptaka czy w zbliżeniu) utrudnia zauważenie słupskich realiów. Dzięki temu zabiegowi fotografie po raz kolejny zyskują na uniwersalności i mogą stanowić muzyczno-miejski akcent niejednego polskiego i zagranicznego grodu.

 

Image 

 

W „Herbaciarni w Spichlerzu” Ryszard Nowakowski (SAS) zaprezentował już kilka wystaw indywidualnych:

l        wątki muzyczne ukazał na „Komeda Jazz Festival – w fotografii” w 2002 roku;

l        słupską tematykę obyczajową ujął w „Ryszard Nowakowski (SAS) – Fotografia socjologiczna” w 2003 roku;

l        impresje włoskie oddał w „SAS – Uliczki” w 2004 roku;

l        w 2005 roku, na ekspozycji „Ryszard Nowakowski (SAS). Taniec”, ukazał postaci w układach choreograficznych;

l        w 2006 ujawnił 40 postaci ujętych w 20 dyptyków w pokazie „Ryszard Nowakowski (SAS). Profile”;

l        w roku 2007 przedstawił zespół zdjęć pod tytułem „Ryszard Nowakowski (SAS). Okna”, czyli ponad 20 dużych fotografii ujmujących zróżnicowane postawy ludzkie widziane przez pryzmat "okna na świat" w zabytkowej, historycznej i współczesnej formie;

l        w 2008 roku na wystawie „Ryszard Nowakowski SAS. Portret połowiczny” pokazał 20 fotografii "ćwiartujących" modelki i modele – współtwórców słupskiego życia kulturalnego;

l        w 2010 roku na wystawie „Ryszard Nowakowski (SAS). Okolice podwórka” powrócił do fotografii socjologicznej: z jednej strony ukazując modele w domu, po wewnętrznej stronie okna, a z drugiej – poza nim, po zewnętrznej stronie okna.

 

Image 

 

W słupskim Zamku Książąt Pomorskich twórca brał udział w wystawie „Arkana Sztuki V. Portret Polski. Ekspozycja od Aleksandra Orłowskiego do Leszka Żebrowskiego” w 2004 roku. Przedstawił na niej reżyserowaną fotografię, będącą jednym z około 200 dzieł ukazujących 200 lat portretu polskiego. Natomiast w 2007 roku, na prezentacji „Arkana Sztuki. Miasta. Ekspozycja od Ludwika de Laveaux do Edwarda Dwurnika”, pokazał wykonaną w Taorminie fotografię fragmentu włoskiej ulicy, wpisując się w 100-letnią historię tematu, zaprezentowanego na przykładzie 70 dzieł eksponowanych i ujętych w katalogu. Twórca wystawiał swoje fotografie w Baszcie Czarownic, należącej do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, a także w tutejszej Galerii Artelier, jak również w zbiorowej wystawie w Brukseli w 2007 roku. W 2008 roku fotografie „Kiterzy w akcji”, „Ustka,Ciuchcia” autorstwa Ryszarda Nowakowskiego SAS-a były pokazane na wystawie „Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza” w Gdańsku, a w 2010 roku zaprezentowano je w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku na ekspozycji „Obrazy (z) pamięci – Alternatywny Bedeker Słupska...”.

Image

Od kilku lat Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku kolekcjonuje fotografie Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a). Wspomniano o tym w referatach i materiałach pokonferencyjnych, między innymi na „VIII Konferencji Kaszubsko-Pomorskiej” pt. „Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe” w Słupsku w 2004 roku oraz na sesji „Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej czy Nowoczesnej. Miejsca. Programy. Zadania” w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2005 roku. Ponadto sylwetkę i dorobek fotoreportera przybliżają dwie trójjęzyczne (polsko-angielsko-niemieckie) publikacje, wydane w Bydgoszczy przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Są to: 100-stronicowy album „Kraina w Kratę. The Checkered Land. Kariertes Land” (2005) oraz 128-stronicowe, fotograficzne wydawnictwo „Obiekty sakralne na ziemi słupskiej” (2007). Fotoreporter Ryszard Nowakowski (SAS) od kilkunastu lat zawodowo współpracuje z różnymi mediami – aktualnie z „Kurierem Słupskim” i Agencją Prasową FORUM.

Image 

 

Ekspozycję będzie można oglądać codziennie, od godziny 10.30 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa czynna będzie do 28 listopada 2010 roku. Komisarzem wystawy oraz autorem serwisu prasowego i tekstów w publikacjach na temat fotoreportera jest historyk sztuki Lucjan Hanak. Wernisaż sponsoruje Jarosław Rawski – właściciel „Herbaciarni w Spichlerzu”.

 

 

Opracowanie

Lucjan Hanak   

Autorem wszystkich fotografii jest Ryszard Nowakowski (SAS)