SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

serdecznie zaprasza na wystawę

 

 

Malarstwo Evy Cohn

 

 

10 lipca - 29 sierpnia 2010 r.

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

 

Image

 

Eva Cohn urodziła się w Słupsku (Stolp) 10 marca 1907 r. Jej ojciec, rabin dr Max (Mordechaj) Joseph był ostatnim rabinem Słupska. Był nie tylko sługą bożym, ale także aktywnym członkiem ruchu syjonistycznego, autorem książki „Judaizm na rozdrożu” („Das Judentum am Scheideewege”) i filozofem. Rodzina mieszkała przy ulicy Schillera 17 (dzisiejszej Solskiego).

 

Eva Cohn była krawcową, otrzymała certyfikat Związku Zawodowego Krawców w Niemczech. W latach dwudziestych posiadanie zawodu pozwoliło jej opuścić Niemcy i udać się do Izraela, a potem utrzymywać się w Ziemi Świętej. Osiadła w Haifie, tam pracowała jako krawcowa, poznała swojego męża Richarda (Gada) Cohna a potem urodziła dwóch synów: Amosa i Benjamina.

 

Image

 

Eva Cohn zaczęła malować po pięćdziesiątce, po tym jak jej dzieci dorosły i opuściły dom. Była artystką wszechstronną. Jej prace były zwykle realistyczne i figuratywne i reprezentowały rozmaite techniki, włączając w to batik i czy collage. Kolekcja dzieł Evy Cohn, która należy do jej rodziny, zawiera ponad 1 400 rysunków, 900 szkiców i 180 obrazów, datowanych głównie po roku 1960 r. Artystka była wielokrotnie prezentowana na wystawach (przeważnie w Haifie) w tym na wystawach zbiorowych jako członkini grupy Hayotzrim  a także  w centrum Beit Hagefen.

  

Image

 

Najbliższa rodzina Evy Cohn zdołała uciec przed  okropnościami Drugiej Wojny Światowej i przenieść się do Izraela – poza jej siostrą Suzy, która zginęła w obozie koncentracyjnym. Maxowi Josephowi udało się także przekonać 150 członków swojej kongregacji do przeprowadzenia się do Ziemi Świętej.

 

Image 

 

W roku 2002, mając 95 lat, Eva Cohn powróciła do Słupska, w siedemdziesiąt lat po tym jak go opuściła. W roku 2005 jej synowie postawili tablicę w miejscu gdzie wcześniej stała synagoga i zrekonstruowali otaczający ja płot. Amos Cohen był w roku 2008 obecny przy odsłonięciu tablicy pamiątkowej na szkole przy ul. Deotymy, która stanowiła punkt zborny Żydów wywiezionych w 1942 roku do obozów koncentracyjnych.

 

Wystawa w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest kolejną pamiątką po Evie Cohn i jej rodzinie. Pokazuje talent artystyczny i pracowitość autorki, ale jest także znakiem, że nasze miasto pamięta o swojej historii i dawnych mieszkańcach.

 

 

Image