SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


  

NOWA  WYSTAWA  W  HERBACIARNI  W SPICHLERZU RICHTERA

"Uliczkami…"

Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

30 VI 2009 - 23 VIII 2009

 

otwarcie wystawy 30 czerwca (wtorek) o godzinie 12.00

 

Wystawa prezentuje 47 kopii kart pocztowych. Pokazuje zabudowę wpisaną w przestrzeń urbanistyczną miasta. Prezentowane uliczki częściowo wytyczne zostały jeszcze w średniowieczu, a częściowo w II połowie wieku XIX.

Warto podkreślić, że wiek XIX był okresem bujnej rozbudowy. W tym czasie powstały ulice Wojska Polskiego, Aleje Sienkiewicza, plac Powstańców Warszawskich. Istotne zmiany pojawiły się w mieście również po II wojnie światowej. W miejscu zburzonych kamienic postawiono bloki, a w latach sześćdziesiątych większość fasad pozbawiano dekoracyjnej sztukaterii. Dzięki temu w dużym stopniu zmienił się wygląd miasta, niemniej jednak wielu ulicom udało się zachować swój urok. Wymienić tu można ulice Szarych Szeregów, Partyzantów, Anny Łajming, Niedziałkowskiego.

 

Image 

 

Konfrontując dzisiejszy widok ulic z zachowanymi na pocztówkach ujęciami widać, w jaki sposób zmieniało się miasto i jego estetyka. Dzięki powiększeniu kart pocztowych dostrzec można wiele detali, które przy standardowym formacie zacierają się. Są to m.in. dekoracje fasad, wykorzystujące formy architektury niemieckiej, francuskiej, włoskiej oraz ornamenty stylu neogotyckiego, renesansu włoskiego, manieryzmu niderlandzkiego, neobaroku i secesji. Dziewiętnastowieczny Słupsk miał zatem charakter eklektyczny, co było typowe dla architektury XIX wieku.

Ciekawy jest również porządek, jaki zachowywały szyldy i reklamy, gdyż widać w ich układzie ład i podporządkowanie architekturze. Zdecydowanie różnią się one od współczesnych szyldów, oszpecających budynki. Typowy dla naszych czasów brak gustu i poczucia smaku nie służy zachowaniu uroków miasta. Dziwi również społeczne przyzwolenie na tak dalece idąca samowolę i brak poszanowania dla architektury.

Kolekcja kolekcje kart pocztowych w słupskim muzeum liczy obecnie ponad 610 obiektów datowanych na koniec XIX wieku i pierwszą połowę wieku XX. W większości ukazują one dawny Słupski i jego okolice. Dotychczasowo zbiory publikowane były w dwóch wydawnictwach "Słupsk na dawnej pocztówce" (2000, 2002) i "Słupsk na dawnej pocztówce II" (2006) i prezentowane na wystawach czasowych w Spichlerzu Richtera. Kilkadziesiąt oryginałów pocztówek oglądać można na wystawie stałej "Z przeszłości Słupska".

 

Opracowała: Anna Brochocka