SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:30-16:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


Słupsk wczoraj i dziś

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Słupsk – wczoraj i dziś” w sobotę 25 października 2014 o godz. 1200 do Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich.

Wystawa wzbogacona została filmem powstałym na kanwie zarejestrowanych wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Słupska (Polakami i Niemcami), którzy znaleźli tu swój dom po 1945 roku. Ich opowieści przybliżają nam historię miasta, a zwłaszcza życia codziennego w pierwszych latach powojennych. To niezwykle interesujące zapiski, których nie znajdziemy w podręcznikach historii. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku gromadzi zbiory kultury niematerialnej od 2012 roku, wpisują się tutaj m. in. wywiady przeprowadzane z osobami przesiedlonymi na tzw. Ziemie Odzyskane ze wschodu i z Polski po 1945 r. oraz tymi, którzy tutaj po wojnie zostali.

W jubileuszowym roku dziewięćdziesięciolecia słupskiego muzealnictwa, Muzeum Pomorza Środkowego przygotowało wystawę „Słupsk wczoraj i dziś”, na której eksponowane zdjęcia (ok. 500 szt.) ukazują miasto przed i po drugiej wojnie światowej. Po raz pierwszy postanowiliśmy zaprezentować opowieść fotograficzną dokumentującą zdarzenia i zmiany zachodzące na przestrzeni dosyć długiego czasu. Zdjęcia pokazują codzienne życie ulicy, kamienice i domy mieszkalne, budynki reprezentacyjne i użyteczności publicznej, ale także ludzi i wydarzenia. Oglądając wystawę można zauważyć, że miasto nieustannie się zmienia, nie brakuje też miejsc, które zachowały swój historyczny charakter i można je bez trudu rozpoznać.

Autorem większości fotografii, wykonywanych w latach 1972-2014 jest słupski fotoreporter Jan Maziejuk. Część zdjęć pochodzi z zasobów Muzeum, a ich autorami są: Witalis Mojsiejenko, Edward Hacker, Jan Fiderer, Stanisław Szpilewski, Henryk Matuszewski, Franciszek Lachowicz, Jerzy Szandomirski, Andrzej Zborski, Bogdan Piskozub, Feliks i Danuta Ptaszyńscy, Andrzej Pajzderski, Edward Wójtowicz, Jan Bułhak, K. Bytnerowicz, Danuta Dąbrowska, Danuta Derecka, Józef Dańda, Zofia Krzymuska, Czesław Orłowski, Ireneusz Wojtkiewicz, T. Zborski, J. Fischer oraz wielu innych, anonimowych fotografów.

Na wystawie widz ma okazję zobaczyć, jak fotografia porównawcza wykracza poza ramy tradycyjnego rozumienia czasu, natomiast znajdujące się pod zdjęciami podpisy i opisy mają pomóc w umiejscowieniu w czasie i przestrzeni prezentowanych obiektów i miejsc. Mamy nadzieję, że ekspozycja przypomni Państwu wiele szczegółów i wydarzeń związanych z historią miasta, przywoła obraz wielu nieistniejących ulic, miejsc, zapisanych w pamięci nie tylko najstarszego pokolenia słupszczan, ale również ich dorosłych obecnie dzieci. Zdjęcia nie tylko dokumentują zniszczenia, ale także niezwykły powrót do życia powojennego Słupska oraz energię jego nowych mieszkańców odbudowujących miasto. Przyglądając się tego rodzaju fotografii zawsze jednak warto zadać sobie pytanie, dlaczego fotograf zrobił to zdjęcie, czy chciał uwiecznić jakąś zmianę, czy może uchwycić coś, jego zdaniem, wyjątkowego? Fotografia jest naszym dziedzictwem, dokumentuje historię dla przyszłych pokoleń – to czas zatrzymany w kadrze. Organizując tę wystawę mamy nadzieję, że skłoni ona słupszczan do zagłębienia się w historię naszego miasta, nauczy do niej szacunku oraz zachęci do robienia zdjęć – zwykłych, amatorskich, opisujących dzień powszedni – zdjęć, które dla przyszłych pokoleń staną się świadectwem naszego życia.

Z tym przesłaniem zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy.

Projekt zrealizowano dzięki współpracy i finansowaniu Fundacji Polsko-Niemieckiej.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Muzeum w Słupsku