SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


WYSTAWA POKONKURSOWA -

XVI KONKURSU SZTUKI I RĘKODZIEŁA

 

Wystawa prezentowana będzie w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

od 13.12.2013 r.  do 24.02. 2014 roku.

Otwarcie wystawy 13 grudnia o godz. 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

 

 

Irena Brzeska Miłość Muzeum w Słupsku 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza 13 grudnia o godz. 12.00 do Zamku Książąt Pomorskich na otwarcie wystawy czasowej prezentującej pokłosie XVI KONKURSU SZTUKI I RĘKODZIEŁA SŁUPSK 2013 r.

Tegoroczna edycja Konkursu jest powrotem /po 8-letniej przerwie/ do tradycji Konkursów Sztuki i Rękodzieła Ludowego Pomorza Środkowego organizowanych przez nasze muzeum od 1974 roku. Powrót do tego wydarzenia utwierdził organizatorów w przekonaniu, że istnieje duże zapotrzebowanie ze strony twórców, rękodzielników i plastyków z naszego regionu, na możliwość pokazania swojego dorobku artystycznego szerszej publiczności. Ponadto stało się jasne, że twórczość ludowa – nieprofesjonalna wciąż jest żywa i wzbudza zainteresowanie także młodszego pokolenia, które szuka w niej odskoczni od codziennych obowiązków. Tegoroczna edycja wskazała także na duże zainteresowanie współczesnymi nurtami rękodzieła takimi jak decoupage czy makrama.

Obecny, XVI Konkurs Sztuki i Rękodzieła – Słupsk 2013, został rozstrzygnięty 5 listopada 2013 roku. Komisja złożona z etnografów i plastyków pod przewodnictwem Tomasza Siemińskiego etnografa Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie dokonała podsumowania oraz oceny przedstawionych prac. W tegorocznej XVI edycji konkursu wzięło udział 117 twórców z naszego regionu przedstawiając blisko 500 prac z dziedziny rzeźby, malarstwa na szkle i płótnie, haftu, plecionkarstwa, ceramiki i tkactwa. Ponadto w konkursie po raz pierwszy pojawiła się kategoria: pamiątka regionalna, która nawiązywać ma do nowopowstałego oddziału Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie.

Tegoroczna edycja Konkursu pokazała, że niegasnącym zainteresowaniem wśród twórców cieszy się haft (36 osób), malarstwo sztalugowe (34 osoby) i rzeźba (20 osób). Nieliczną grupę reprezentowały osoby zajmujące się tkactwem (1 osoba), plecionkarstwem (5 osób) czy malarstwem na szkle (4 osoby).

Wystawa adresowana jest do wszystkich, i tych co lubią tworzyć w domowym zaciszu i dla tych , którzy szukają inspiracji do zagospodarowania wolnego czasu.

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

Mieczysław Jaroszewicz

Dyrektor

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Tekst: Dominika Gonciarz