Konkurs Sztuki i Rękodzieła
W 2013 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, po kilkuletniej przerwie, wraca do organizacji Konkursu Sztuki i Rękodzieła. Konkurs to przegląd dorobku twórców ludowych, rękodzielników i plastyków nieprofesjonalnych ziemi słupskiej. Pierwszy konkurs słupskie muzeum ogłosiło w 1976 roku. Ostatni jubileuszowy XV Konkurs odbył się w 2005 r. W konkursie każdorazowo bierze udział ponad stu twórców z naszego regionu przedstawiając prace z dziedziny rzeźby, malarstwa na szkle i płótnie, haftu, plecionkarstwa, ceramiki, kowalstwa i tkactwa.
Konkurs ma na celu dokonanie przeglądu twórczości amatorskiej, rękodzieła artystycznego i plastyki amatorskiej Pomorza Środkowego. Daje także twórcom możliwość prezentacji swoich dzieł, a Muzeum – pozyskanie oryginalnych, wartościowych prac o wysokich walorach artystycznych i etnograficznych. Takie działania aktywizują działających już twórców, rękodzielników i plastyków, ale także pozwalają wyłonić nowych.
Słupskie muzeum od samego początku istnienia konkursów stara się prace nagrodzone, odznaczające się wysokimi walorami artystycznymi pozyskiwać do zbiorów Oddziału Etnografii. To właśnie między innymi w ten sposób utworzona została słupska kolekcja najwybitniejszych dzieł współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego. Regulamin Konkursu ogłoszony zostanie w marcu 2013 roku, rozstrzygnięcie Konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej będzie miało miejsce w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w grudniu br.
Przedmiotem konkursu są następujące dziedziny sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego i plastyki amatorskiej mieszkańców wsi i miast Pomorza Środkowego:
a/ rzeźba i płaskorzeźba
b/ malarstwo na szkle i płótnie
c/ hafty tradycyjne: na obrusach, serwetach, bieżnikach, chustach; czepce - złotnice; wyszywane obrazki własnej kompozycji
d/ plecionkarstwo
e/ kowalstwo artystyczne
f/ garncarstwo
g/ przedmioty z rogu
h/ zdobnictwo wnętrz
i/ instrumenty ludowe własnego wyrobu
j/ wytwory rękodzieła artystycznego uwzględniające specyfikę regionu np. wyroby z bursztynu
Ponadto w tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy pojawi się dodatkowa dziedzina: pamiątka regionalna, czyli dzieło łączące w sobie tradycyjne elementy i wzory kultury ludowej ze współczesną formą, jak również nawiązujące do tradycji kultury regionalnej i specyfiki regionu. Istotne jest by przedstawiona w tej kategorii praca mogła być powielana.
Wszystkich chętnych, tworzących w domowym zaciszu zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Warto zaprezentować własne osiągnięcia i zaistnieć w gronie twórców z naszego regionu. Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście lub nadesłać pocztą w terminie do dnia 30 września 2013 r. do Oddziału Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego, 76 - 200 Słupsk, ul. Dominikańska 5-9 (Młyn Zamkowy).
Wszelkich informacji w sprawie konkursu udziela Sekretarz Konkursu mgr Dominika Gonciarz z Działu Etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, tel. 842 40 81 lub 842 40 82. Komisarzem XVI Konkursu Sztuki i Rękodzieła jest mgr Marzenna Mazur.