ul. Szarych Szeregów 12

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
PONIEDZIAŁEK: 10.00-15.00
WTOREK- NIEDZIELA: 10.00-18.00

zaprasza do oglądania wystawy czasowej

ŚWIAT BURSZTYNU

czynnej od 15 maja do 18 września 2022 roku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
ul. Dominikańska 5

Od niedzieli, 15 maja, w sali wystaw czasowych w Zamku prezentowana będzie wystawa „Świat bursztynu”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 18 września 2022 roku.

Wystawa „Świat bursztynu” ukazuje rolę, jaką bursztyn pełnił w życiu człowieka na przestrzeni dziejów, począwszy od neolitu po czasy współczesne. Wykorzystując posiadane narzędzia, starano się wydobyć blask i naturalne piękno bursztynu, który stanowił symbol prestiżu a jednocześnie był lekarstwem dla ciała i ducha.

Wystawa przygotowana została przez Dział Bursztynu PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Obejmuje cztery tematy: bursztyn bałtycki (geneza, występowanie, wykorzystanie), żywice świata, bursztyn w medycynie oraz imitacje bursztynu. Ekspozycja daje widzom możliwość obcowania z unikatowymi eksponatami oraz poznania prawdziwych „cudów przyrody”, jakimi są zwierzęta i rośliny zatopione w swoistej kapsule czasu, jaką jest bursztyn bałtycki.

Dodatkowo na wystawie znajdą się eksponaty wypożyczone z Muzeum Bursztynu w Ustce oraz rodzinne pamiątki i dzieła bursztynowe z pracowni pana Narcyza Kalskiego – słupskiego bursztynnika.

Wyjątkowym okazem prezentowanym po raz pierwszy na wystawie w Słupsku jest znany wszystkim słupszczanom oraz miłośnikom tematu Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia – unikatowy przykład sztuki mobilnej społeczności łowieckich epoki kamienia. Eksponat został wypożyczony dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie – pana Lecha Karwowskiego.

Wystawa skierowana jest dla wszystkich grup wiekowych. Z pewnością zaciekawi zarówno najmłodszych widzów, którzy będą mogli wcielić się w rolę poszukiwaczy „złota Bałtyku” w części edukacyjnej wystawy, jak i osoby starsze, dla których ważna jest wartość merytoryczna.

Kuratorami wystawy są Michał Kazubski, Katarzyna Kwiatkowska i Alicja Pielińska z PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Organizatorkami wystawy są Joanna Rutkowska i Malwina Świtaj z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Serdecznie zapraszamy!

b_505_714_16777215_00_images_gallery_bursztyn_plakat.jpg