SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Wystawa czasowa
PIESZO, ROWEREM i TRAMWAJEM
Kopie pocztówek dawnego Słupska
ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Herbaciarnia „W Spichlerzu”, 30 VIII – 17 X 2021

W herbaciarni w spichlerzu Richtera czynna jest kolejna, trzynasta wystawa czasowa prezentująca kopie pocztówek przedwojennego Słupska. Zobaczyć na niej można reprodukcje 44 kart pocztowych, które zostały wydane w okresie od końca XIX wieku do początku lat czterdziestych XX wieku. Jest też jedna pocztówka z lat powojennych, na której zreprodukowana została dawna pocztówka.

Tym razem hasłem wywoławczym wystawy są różne sposoby przemieszczania się po mieście. Zobaczyć zatem można pieszych idących ulicami (a niekiedy zatrzymujących się przed obiektywem aparatu fotograficznego), spieszących na targowisko lub spacerujących. Są rowerzyści – w ruchu albo pozujący do zdjęcia; są też wozy z końmi oraz jeźdźcy na koniach. Jest całkiem sporo samochodów. Oczywiście nie mogło zabraknąć tramwajów, które od 1910 roku regularnie pojawiają się na słupskich pocztówkach.

Reprodukcjom towarzyszą komentarze, w których zwraca się uwagę na sposób budowania kadrów oraz na typowe dla autorów i wydawców pocztówek zabiegi, jak na przykład wstawianie gotowych sylwetek ludzi lub pojazdów.

Wystawa przygotowana została przez Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ).

Serdecznie zapraszamy!

b_650_981_16777215_00_images_gallery_zherbaciarni_pieszoroweremtramwajem.jpg