Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników” w dniu 15.07.2021 r. o godz. 12.00 do sali wernisażowej w Białym Spichlerzu ul. Szarych Szeregów.

Głównym celem projektu zatytułowanego „Powojenne osadnictwo w Słupsku” realizowanego w ramach Unii Europejskiej z projektu Kreatywnej Europy było nagranie i opracowanie wywiadów oraz upowszechnienie wiedzy na temat osób, które żyły w Słupsku po 1945 roku oraz ich potomków. Na ich podstawie przygotowany został film pt. Spotkaliśmy się w Słupsku. Historie osadników i wystawa jako podsumowanie całego podprojektu.

Dzięki udziałowi w projekcie poznaliśmy osobiste historie ludzi, którzy tu przyjechali po drugiej wojnie światowej i pozostali. Dowiedzieliśmy się, jakie były motywacje ich przyjazdu i konsekwencje tej decyzji, co pozostawili i co przywieźli ze sobą oraz co zastali w swoim nowym domu. Dowiedzieliśmy się, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Poza kontekstem historycznym i osobistym oraz informacjami na temat warunków życia, sytuacji politycznej etc. zebraliśmy osobiste przekazy na temat ich uczuć, emocji, poczucia przynależności, a w końcu na temat ich tożsamości i relacji z innymi osobami. Zgromadziliśmy osobiste pamiątki związane z tymi osobami, które wykorzystujemy na wystawie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za podzielenie się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

b_513_722_16777215_00_images_gallery_spotkalismy_sie_w_slupsku_plakat_s.jpg