Tajemnice słynnych portretów: Izabela z Flemmingów Czartoryska

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład z historii sztuki w ramach Forum Sztuki i Artystów, pt.: Tajemnice słynnych portretów: Izabela z Flemmingów Czartoryska.

Bohaterką wykładu jest polska arystokratka doby oświecenia, Izabela Czartoryska przedstawiona na portrecie autorstwa rokokowego artysty Aleksandra Roslina. Księżna Izabela, to wyjątkowa postać w Polsce przełomu XVIII i XIX wieku, jedna z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki – pisarka, mecenaska sztuki, kolekcjonerka pamiątek historycznych, gromadzonych podczas swoich licznych podróży po Polsce i Europie, także patriotka i twórczyni polskiego muzealnictwa. Znana również jako kochająca matka, bohaterka skandali i lojalna żona. O niezwykle barwnym życiu i działalności mecenasowskiej, kolekcjonerskiej i patriotycznej księżnej, w oparciu o liczne przykłady, będzie można posłuchać na najbliższym spotkaniu.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 8 października 2022 roku w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 o godzinie 10.00.

Wykład poprowadzi Ewa Czaplińska-Stec, historyk sztuki, pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

forum sztuki 10.2022