Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę czasową Poznawanie świata. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Spichlerz Richtera
28 czerwca – 28 sierpnia 2022
uwaga zmiana terminu zamknięcia wystawy do 1 września 2022

W herbaciarni w Spichlerzu Richtera czynna jest kolejna, czternasta już wystawa czasowa prezentująca kopie pocztówek przedwojennego Słupska. Zobaczyć na niej można reprodukcje 51 kart pocztowych; najstarsze zostały wydane pod koniec XIX wieku, a najmłodsze – na początku lat czterdziestych minionego stulecia.

Tym razem wybrano pocztówki pokazujące przybytki, w których można było zdobywać wiedzę o świecie, nie opuszczając miasta. Są zatem szkoły dawnego Słupska – obowiązkowa edukacja sprawiła, że stały się one jednymi z najbardziej powszechnych miejsc, w których można poznawać świat (nie tylko z podręczników i nie tylko na lekcjach). Są też kościoły i synagoga, gdyż czytane w nich święte księgi judaizmu i chrześcijaństwa to nie tylko teksty religijne, ale także źródła wiedzy o świcie, na przykład Egipcie faraonów, Babilonie, Ur Chaldejskim, cedrach Libanu… Wystawa przygotowana została przez Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ).