Morze. Kopie pocztówek dawnej Ustki ze zbiorów MPŚ

Kopie pocztówek dawnej Ustki ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Herbaciarnia „W Spichlerzu”
19.06–23.07.2023 rok

Zapraszamy do herbaciarni w spichlerzu Richtera na kolejną wystawę czasową prezentującą kopie przedwojennych pocztówek. Przeważnie pokazywaliśmy dawne widoki Słupska, do tej pory tylko raz, w 2017 roku, towarzyszyły im widoki Ustki.

Na pocztówkach zobaczyć można samą naturę, czyli morze, plażę i wydmy, bez człowieka i śladów jego obecności. Są też ujęcia pokazujące panoramę miasta, wypoczywających plażowiczów, różnie kadrowane widoki wejścia do portu, w tym z wpływającymi statkami. Szczególnie spektakularnie prezentują się wzburzone fale morskie rozbijające się o falochrony. Co ciekawe, są też dwa widoki zimowe.

W sumie zobaczyć można reprodukcje 43 kart pocztowych; najstarsze zostały wydane w pierwszych latach XX wieku (może nawet pod koniec XIX), a najmłodsze – pod koniec lat trzydziestych lub na początku czterdziestych minionego stulecia. Wszystkie pocztówki wydane zostały w przedwojennych Niemczech, w tym aż 16 przez różnych wydawców mających siedzibę wyłącznie w Stolpmünde (czyli w Ustce).

Wystawa przygotowana została przez Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ).