„Rzeźba Łucji Włodek-Jabłońskiej”

od 17 listopada 2012 do 3 lutego 2013

w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

This text will be replaced

Na wystawie zaprezentowano dzieła autorstwa Łucji Włodek-Jabłońskiej, jednej z ciekawszych osobowości artystycznych Pomorza, specjalizującej się w dziedzinie rzeźby ceramicznej.

Jest ona autorką rzeźb zarówno małych gabarytów tworzonych w glinie, porcelanie, szamocie, gipsie, czy sztucznym kamieniu, jak i monumentalnych np. w piaskowcu, cemencie i granicie. Jej rzeźby parkowe oraz pomniki znajdują się m.in. w Słupsku, Ustce, Sławnie i Jarocinie. Przez wiele lat artystka związana była ze Słupskiem, tu mieszkała i tworzyła.

Na wystawie zobaczyć można ponad osiemdziesiąt dzieł. Rzeźby Łucji Włodek-Jabłońskiej posiadają indywidualny styl. Widoczne w jej pracach nawiązania do zjawisk natury, sztuki ludowej, motywów baśniowych przeplatają się z fascynacją dzieckiem i macierzyństwem. Tworzy także rzeźbę sakralną, głównie anioły. Artystka prezentowała swoje rzeźby na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jej prace znajdują się w muzeach i galeriach w Polsce i zagranicą, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie. Obecnie rzeźbiarka mieszka i tworzy w Luzinie koło Wejherowa.

Wystawie towarzyszył katalog pt. „Rzeźba Łucji Włodek-Jabłońskiej”.

Podczas wernisażu odbyło się spotkanie z autorką, p. Łucją Włodek-Jabłońską.

Tekst: Ewa Czaplińska-Stec

Otwarcie wystawy