Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00

Młyn Zamkowy od strony Małej Elektrowni Wodnej (Foto: KM)Od maja 2012 roku Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oferuje możliwość zwiedzania 13 pieczołowicie zrewitalizowanych zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego wzniesionych w konstrukcji szkieletowej, znajdujących się w samym środku „żyjącej” wsi. Krata budynków na stałe wpisała się w krajobraz wsi, dlatego Swołowo nazywane jest stolicą "Krainy w Kratę" - jak umownie nazywa się obszar, na którym dominuje dawne budownictwo szkieletowe (od Łeby po Darłowo).

Etnografowie i muzealnicy od kilkunastu lat przywracają blask tej niezwykłej wsi. Odbudowane i wyremontowane XIX-wieczne zabytki pełnią funkcję wystawienniczą i kulturalną. W dwóch stodołach oraz oborze urządzono multimedialne wystawy etnograficzne obrazujące historię i kulturę wiejską Pomorza, m.in.: ciesielkę pomorską, stolarstwo, podania i legendy oraz tkactwo. W muzeum realizowany jest bogaty program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, m.in. lekcje i warsztaty związane tematycznie z obrzędowością i życiem codziennym na dawnej pomorskiej wsi. Zwiedzający mogą uczestniczyć w młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt gospodarczych (w muzeum hodowane są konie, owce, gęsi, kury i kaczki), gotowaniu na starej kuchni kaflowej, a także warzeniu piwa według dawnej swołowskiej receptury. Organizowane są pokazy wypieku chleba i pracy kowala.

W skansenie odbywają się cykliczne imprezy, na które przyjeżdżają turyści z całej Polski. Do najpopularniejszych należą: "Szparagowe Święto" (czerwiec), "Dziecięca Zagroda" czyli spotkania edukacyjno-artystyczne dla dzieci (w każdą niedzielę lipca), "Plener Kowalski" organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Forum Kowalskie (sierpień), "Babie Lato", podczas którego rozgrywany jest konkurs na najlepszą domową nalewkę (1 września) oraz kulinarna uczta - impreza zatytułowana "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina", przyciągająca smakoszy gęsiego mięsa z całego kraju (około 11 listopada).

Muzeum czynne jest cały rok.

Opracował: Mikołaj Radomski

P.O. Kierownika: Dawid Gonciarz

Współpracownicy: Magdalena Lesiecka, Edyta Statkiewicz, Karolina Lewandowska, Mikołaj Radomski, Małgorzata Szczudło, Magdalena Makarewicz-Piwowarska, Dominika Gonciarz (Młyn Zamkowy).

promocja@muzeum.slupsk.pl
tel. 59 832 48 97 (Swołowo)

Zapraszamy do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie!