Poniedziałek: 11:00 - 15:00

lucjan.hanak@muzeum.slupsk.pl

Współpracownicy: Ewa Czaplińska-Stec - wew. 329
ewacz@muzeum.slupsk.pl

Dział Sztuki i Techniki Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku powstał w 1965 roku w celu kolekcjonowania dzieł tworzonych po 1800 roku. Zgromadzono w nim 1450: obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, obiektów, tkanin i szkieł artystycznych, prawie 1000 plakatów i ponad 100 fotografii.

W dziale mieści się największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Poza nimi nabyto dzieła: Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego, Maxa Pechsteina, Otto Freundlicha, Olgi Boznańskiej, Henryka Stażewskiego, Ignacego Bogdanowicza, Jerzego Nowosielskiego, Magdaleny Abakanowicz, Franciszka Starowieyskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Edwarda Dwurnika i innych.

Znaczną część dzieł opublikowano w 500 wydawnictwach i ujęto w pracach akademickich.

Na wykładach i w referatach omówiono więcej niż połowę zbiorów.

Połowa prac Witkacego, zwykle ok. 120 prezentowana jest na wystawie stałej. Pozostałe dzieła przedstawiano czasowo na 400 wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.

W sprawach związanych z kolekcją Witkacego prosimy o kontakt z Panią Beatą Zgodzińską-Wojciechowską, Kierownikiem Działu Historyczno-Artystycznego i Kustoszem Kolekcji Witkacego.

Opracował: L. Hanak

Archiwum Działu Sztuki i Techniki