Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00

Kierownik Działu i Kustosz Kolekcji Witkacego:

Współpracownicy:

Dział Historyczno–Artystyczny powstał w 1967 roku z połączenia zbiorów wcześniej istniejących Działów: Sztuki Dawnej i Historii Pomorza. Gromadzone w nim zbiory datowane są od XIV w. do współczesności. Ich główny zrąb stanowi sztuka sakralna, sztuka powiązana z mecenatem szlachty pomorskiej - w tym rodem Gryfitów oraz działalnością lokalnych cechów. Oprócz tego gromadzone są zbiory numizmatyczne, zbiory grafiki, wyroby rzemiosła artystycznego (w tym najistotniejsze – wyroby konwisarskie) oraz szereg muzealiów związanych z historią miasta – także tą powojenną.

Siedzibą działu jest Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, w którym znajdują się gabinety pracowników merytorycznych, sale ekspozycyjne oraz część pomieszczeń magazynowych.

Główne kolekcje:

• Kolekcja numizmatów - od czasów starożytnych do współczesności
  • Kolekcja rzeźby pomorskiej, w tym blisko 70 obiektów związanych ze sztuką średniowiecza
  • Skarby rodu Gryfitów
  • Kolekcja rzemiosła - w tym zbiór kilkuset obiektów konwisarskich
  • Historia miasta - w tym kilkaset przedwojennych pocztówek

W Dziale Historyczno-Artystycznym istnieje możliwość odbycia praktyk studenckich dla studentów historii sztuki. Osoby zainteresowane powinny przesyłać zgłoszenia pisemnie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Opracowała: A. Sujecka

Archiwum Działu Historyczno-Artystycznego