SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Zajmował się malarstwem, rysunkiem i grafiką.

 

Tworzył rozbudowane cykle, głównie malarskie, jak np. Podróże autostopem, Robotnicy, Sportowcy, Warszawa, Droga na Wschód, Błękitny i wiele innych. Niektóre nie zostały zamknięte. Najważniejszym i właściwie jedynym mistrzem Edwarda Dwurnika był polski malarz Nikifor Krynicki, autor portretów i pejzaży architektonicznych i podmiejskich Krynicy Górskiej. Edward Dwurnik, jako weducista, tworzył pejzaże miejskie z terenu całej Polski, w tym również miast nadmorskich. Szerokie spektrum motywów przedstawianych przez artystę na płótnach i kartonach pozwala podziwiać dzieła bogate w szczegóły, odznaczające się żywymi kolorami, kontrastem, a jednocześnie niezwykłą prostotą. Tematy poruszane przez Dwurnika to także historia, w tym wydarzenia okresu Polski Ludowej, portrety jej obywateli, postacie kultury polskiej, realia polityczne i społeczne. Wyróżnić trzeba także dzieła abstrakcyjne, m.in. obrazy z cyklu Błękitne, przedstawiające spienione fale, oddające piękno morza, pozbawione horyzontu i dali.

Dorobek artysty prezentowany był na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (np. w Eindhoven, Londynie, Hanowerze, Waszyngtonie), na wystawach zbiorowych (m.in. w Oxfordzie, Bazylei, Hamburgu, Budapeszcie, Kolonii, Warszawie), na światowych przeglądach sztuki współczesnej (Kassel, Paryż czy Sao Paulo) i w różnych ośrodkach sztuki w kraju. Jego dzieła znajdują się w muzeach polskich i renomowanych kolekcjach europejskich. Edward Dwurnik wyróżniony został prestiżowymi nagrodami „Solidarności” podziemnej, C. K. Norwida i Fundacji Coutts and Co w Zurychu. W 2016 roku odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zmarł 28 października 2018 roku w Warszawie.