SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na spotkanie z cyklu
Służby mundurowe, historia i technika

Dr Tomasz Katafiasz

wykład pt.

"Żółty, czerwony czy granatowy? Mundury słupskich huzarów"

 w sobotę, 19 września 2020 o godzinie 12.00
w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Garnizony wojskowe, oprócz ich roli miastotwórczej, zawsze – a szczególnie w epoce mundurów wielobarwnych, o zróżnicowanym kroju i wyglądzie poszczególnych formacji – wzbogacały krajobraz i koloryt miejscowości, w których stacjonowały. Budynki koszarowe – niekiedy bardzo okazałe – stanowiły charakterystyczny element architektury i rozplanowania przestrzennego miast garnizonowych, a spotykani na ulicach żołnierze przykuwali wzrok (zwłaszcza płci pięknej !) i byli nieodłączną częścią toczącego się na nich życia społecznego. W potocznej wiedzy miłośników historii naszego miasta utrwalił się (m.in. dzięki dawnym widokówkom) wizerunek słupskich huzarów, w ich czerwonych kurtkach, zwanych „attila” i widniejące w tytulaturze pułku nazwisko słynnego feldmarszałka G.L. von Blüchera. Ale nie zawsze tak było. Nie zawsze czerwień mundurów, nie tylko ten dowódca i honorowy „szef” regimentu...
Wykład: „Żółty, czerwony czy granatowy ? Mundury słupskich huzarów” ma przybliżyć ogólne etapy zarówno formowania stacjonujących ongiś w Słupsku pułków (!) huzarskich, jak też towarzyszące im przeobrażenia  umundurowania i oporządzenia żołnierskiego. Będzie też okazją, by zapoznać słuchaczy ze specyficznym nazewnictwem dotyczącym huzarskiego ubioru, a także skorygować funkcjonujące – także w opisach publikowanych w naszych mediach lokalnych – błędy czy nieporozumienia w zakresie prezentowanej na wykładzie problematyki.

Wstęp wolny

WięcejSłużby mundurowe, historia i technika:

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na spotkanie
z cyklu
Forum sztuki i artystów
wykład pt.
"Formiści i Witkacy"

w sobotę, 19 września 2020 o godzinie 10.00
w Białym Spichlerzu, w sali im. Barbary Zielińskiej.


Jak pisze Lucjan Hanak, „Formiści” byli grupą artystów polskich działającą w latach 1917-1922, inspirującą się ekspresjonizmem, kubizmem, futuryzmem i sztuką ludową. Należeli do niej znani twórcy tacy jak: Leon Chwistek, Leon Dołżycki, Jerzy Fedkowicz, Leopold Gottlieb, Roman Kramsztyk, Tymon Niesiołowski, Andrzej Pronaszko, Henryk Stażewski, Zygmunt Waliszewski i inni. Grupa wspólnie eksponowała swe dzieła na kilkunastu wystawach. Część dzieł wspomnianych Formistów, „kolegów” Witkacego z tego okresu, prezentujemy w Białym Spichlerzu. Tutaj przedstawiamy także późniejsze dzieła poznanych tu malarzy. Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy został przyjęty do tego grona jako artysta i drugi teoretyk sztuki, autor pracy „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia”, Warszawa 1919.

Spotkanie poprowadzi Lucjan Hanak (historyk sztuki).

Wstęp wolny.

WięcejForum sztuki i artystów: „Formiści i Witkacy”

Dzisiaj skończy się 54 Festiwal Pianistyki Polskiej.
W tym roku po raz pierwszy koncerty Estrady Młodych odbywały się w Białym Spichlerzu.
Zgodnie z zapoczątkowaną w zeszłym roku tradycją, na kolejne edycje festiwalu zamawiane są premierowe utwory inspirowane Witkacym. Tym razem były to trzy miniatury na flet i fortepian autorstwa Tomasza Bielskiego. Zapis nutowy kompozycji trafił wczoraj do muzeum.
Bardzo dziękujemy za piękną muzykę i za to, że byli Państwo z nami. Do zobaczenia na przyszłorocznym, jubileuszowym festiwalu.

Więcej54 Festiwal Pianistyki Polskiej - utwory inspirowane Witkacym

Więcej23. Międzynarodowy Konkurs

 

23. Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy” odbędzie się w dniach 17-19 września 2020 roku w słupskim Teatrze Rondo. Festiwal wyewoluował z wydarzenia o charakterze miejskim; stał się renomowanym punktem na artystycznej mapie kraju, a wreszcie wzbudził zainteresowanie zagranicznych twórców.

Unikatowość naszego Festiwalu kryje się w tym, że daje on możliwość skonfrontowania twórczości teatralnej, plastycznej, fotograficznej, awangardowej, klasycznej, muzycznej, filmowej, tanecznej czy jakiejkolwiek innej – warunek jest jeden: musi ona nawiązywać do dzieł, filozofii bądź życia Witkacego. Kierując się jego słowami „Gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka", jesteśmy otwarci na każdą formę wyrazu artystycznego i pozostawiamy uczestnikom dowolność wyboru treści oraz formy swoich działań, dzięki czemu „Witkacy pod strzechy” umożliwia zetknięcie się artystów reprezentujących różne nurty i środowiska twórcze.

Artystów rozdartych między zamiarem a spełnieniem, zachęcamy do podjęcia decyzji nieprzekraczalnie do dnia 12 sierpnia 2020 r. Regulamin i karta zgłoszeniowa do Festiwalu znajdują się pod linkiem: http://www.witkacy.art.pl/do-pobrania

Zachęcamy również do śledzenia profilu Witkacy pod strzechy na Facebooku, gdzie znajdują się najnowsze informacje i ciekawostki dotyczące Konkursu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na adres rondo@sok.slupsk.pl bądź na nr telefonu 601343108 lub 600075536.

Do zobaczenia!
Ola Karnicka
Michał Studziński

---
Festiwal organizowany przez:
Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr RONDO
Słupski Ośrodek Kultury

Współorganizacja i wsparcie wszelakie:
Instytut Witkacego
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Zadanie dofinansowane ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.

Więcej23. Międzynarodowy Konkurs

 

PROGRAM FESTIWALU

Więcej23. Międzynarodowy Konkurs