SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


NOWE WYROBY KONWISARSKIE W ZBIORACH SŁUPSKIEGO MUZEUM

 

Słupska kolekcja wyrobów cynowych wzbogaciła się w tym roku o ponad 50 zabytków. Jest wśród nich między innymi pięć XVIII-wiecznych dzbanów, para bombonierek z końca XIX wieku oraz zgrabna ampułka z przełomu XVIII i XIX stulecia. Uwagę zwracają też dwie łyżki wazowe, jak również szereg talerzy, z których część jest zdobiona. Niecodzienna jest tuba z dokumentem - takiego obiektu cynowego dotychczas w słupskiej kolekcji wyrobów konwisarskich nie było. Wyroby pochodzą z wytwórni niemieckich, angielskich, śląskich. Większość wyrobów jest sygnowana, ale nie wszystkie znaki udało się na razie odczytać.

 

dzban
Dzban, 1735 rok, wys. 39 cm
  

 

Nowe nabytki wyeksponowane są w czterech gablotach na wystawie stałej "Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku", na pierwszym piętrze słupskiego Zamku Książąt Pomorskich.

 

dzban   dzban 

Dzban, 1735 rok, wys. 39 cm  

 

Początki słupskiej kolekcji zabytków cynowych sięgają niemieckiego Heimatmuseum, które gromadziło wyroby miejscowe. Powojenne polskie muzeum poszerzyło obszar zainteresowań badawczych i kolekcjonerskich, pozyskując obiekty powstałe w wytwórniach pomorskich, europejskich, a nawet chińskich. Dzisiaj słupska kolekcja wyrobów konwisarskich liczy około 440 obiektów. Kilkadziesiąt z nich prezentowanych jest na wystawach stałych w Słupsku oraz w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie, Muzeum Regionalnym w Człuchowie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

 

Image   talerz

 Talerz, XIX wiek, sygn., śr. 24,5 cm    

Talerz, pocz. XIX wieku, sygn., śr. 24 cm

 

Zakup zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki wsparciu finansowemu następujących sponsorów: Rotary Club Słupsk, Fundacja "Pro Pomerania", "Laminopol" sp. z o.o, "Wodociągi Słupsk", Zakład Doskonalenia Zawodowego w Słupsku.

 

Image

 Para bombonierek, koniec XIX wieku, 24,5 x 10,5 x 9,3 cm

 

Opracowała, foto: Beata Zgodzińska