SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Zapraszamy na nową wystawę czasową:

 

Art déco.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

16 kwietnia – 13 czerwca 2010 

 

Image

 

Model samochodu z cyny srebrzonej, szklane wazony huty Niemen, Zawiercie i Hortensja, porcelanowe serwisy z Ćmielowa, naczynia metalowe zaprojektowane przez Julię Keilową oraz inne przedmioty o eleganckich i wysublimowanych formach w stylu art déco z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku będzie można podziwiać od 16 kwietnia 2010 roku na wystawie w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Muzeum płockie, które słynie ze zbiorów secesji i ma swój udział w nobilitacji niedocenianej niegdyś sztuki przełomu XIX i XX wieku, w ciągu ostatnich lat aktywnie poszerzyło swój profil o styl art déco. Fundamentem prestiżowej kolekcji są meble z okresu międzywojennego, tworzące zbiór liczący dziś kilkadziesiąt obiektów. Dopełnieniem zbioru są polskie i europejskie wyroby rzemiosła artystycznego oraz mody. Muzeum nie tylko powiększa kolekcję muzealiów z okresu międzywojennego, kieruje działalnością wystawienniczą i promocyjną, ale także skupia środowisko naukowe, prowadzące badania nad sztuką i wzornictwem lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, organizując od 2006 roku sesje naukowe na temat polskiego art déco.

Współczesny odbiorca będzie mógł na nowo odkryć wartość sztuki i przedmiotów pozostałych po ludziach z fascynujących czasów miedzy dwiema wojnami światowymi. Piękno odnajdzie w syntetycznych, zgeometryzowanych formach, płaskiej, stylizowanej dekoracji opartej na rytmicznej kompozycji, gładkich opływowych i lśniących powierzchniach oraz intensywnych, kontrastowo zestawianych kolorach. Na wystawie w słupskim zamku pokazanych będzie ponad 350 muzealiów. Zaprezentowany zostanie wybór obiektów z płockiej kolekcji mebli, rzeźby, ceramiki, szkła, metalu, tkaniny, biżuterii, stroju i akcesoriów mody oraz innych przedmiotów codziennego użytku, dopełniających obrazu epoki.

Muzeum Mazowieckie w Płocku goszcząc z kolekcją art déco w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ma nadzieję wywołać zachwyt eleganckimi, wysublimowanymi formami oraz wyrafinowanym wzornictwem swoich muzealiów. Prezentowane na wystawie przedmioty wymownie będą świadczyć o różnorodności stylu, o jego rozmaitych formach, surowcach, technologiach, sposobach dekoracji i źródłach inspiracji, nad którymi panował duch wyrafinowanej elegancji.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog (format A4, 32 strony, w tym 16 z ilustracjami barwnymi) oraz plakat. Komisarzem wystawy i autorem katalogu jest Mariola Kwiatkowska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Realizację wystawy wsparli sponsorzy:

Urząd Miasta Łeba; Fundacja pro Pomerania; Profarm Lębork; Enwod; Atuz Biuro Konsultingowe; ZDZ Słupsk; Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Spółdzielczy w Ustce; Laminopol; Przymorze; Rotary Club; Hotel Wodnik; Kegar; Optyk J. Gill; Wyspa Słupska s.c Elektrownia wodna; Hydro Naval;  Color Box

 

Z uwagi na ogłoszoną żałobę narodową nie odbędzie się uroczysty wernisaż. Wystawa czynna będzie od dnia 16 kwietnia 2010, od godz. 12.00.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Image 

 

Opracowała: Mariola Kwiatkowska

Pierwsi zwiedzający na wystawie Art Déco