Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Polska Szkoła Plakatu XVII

Dar z kolekcji Włodka Orła

Od Jerzego Flisaka do Leszka Drzewińskiego

 

Image

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Spichlerz Richtera, Herbaciarnia "W Spichlerzu"

wernisaż 3 września 2009 o godz. 12.00

 

Image

 

O wystawie

 

Na wystawę składa się dar z kolekcji Włodka Orła na rzecz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, to znaczy 38 plakatów filmowych z lat 70-tych i 80-tych XX wieku oraz jeden wystawienniczy z roku 2009. Warto odnotować, że każdy z 21 autorów plakatów jest absolwentem akademii albo wyższej uczelni artystycznej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Londynie. Wielu z artystów to na przykład uczniowie profesora Henryka Tomaszewskiego, najbardziej cenionego twórcy polskiego plakatu.

 

Image

 

Wśród znanych artystów - oprócz wymienionych w tytule - należy podać nazwiska Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Mieczysława Wasilewskiego, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Andrzeja Pągowskiego, Wiktora Sadowskiego i Wiesława Wałkuskiego. Warto zaznajomić się z interesującym dorobkiem artystycznym niektórych wspomnianych twórców, np. z ich wykładami, nagrodami i kolekcjami itp.

 

Jan Lenica na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge (USA) prowadził zajęcia z dziedziny plakatu, w Hochschule der Künste w Berlinie był profesorem grafiki i plakatu. Na Uniwersytecie w Kassel prowadził katedrę filmu animowanego.

 

Image

 

Z dużej ilości nagród Waldemara Świerzego można wymienić paryski Grand Prix Toulouse-Lautrec, The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w Sāo Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti.

 

Plakaty Jana Młodożeńca zgromadzone są w kolekcjach m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Bibliotheque Forney w Paryżu, Morawskiej Galerii w Brnie, Museum of Modern Art w Toyamie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Image

 

Z innych prezentowanych autorów plakatów Jerzy Flisak miał ekspozycję w warszawskim Muzeum Karykatury (rysunki satyryczne), a za granicą wystawiał w Austrii (Wiedeń, 1955), Kanadzie (1960), Libanie (Bejrut, 1961), Danii (1963), Włoszech (1964), Szwecji (1965) i Niemczech (Berlin, 1966). Leszek Drzewiński znany jest współcześnie jako Lex Drewinski. W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Wydziału Grafik-Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie i pracuje tam do dzisiaj. Obecnie jest bardzo znanym jurorem konkursów plakatu, ostatnio w Meksyku.

 

Image

 

Artyści biorący udział w wystawie są współtwórcami polskiej szkoły plakatu, jak również są znani z aktywności w innych dziedzinach sztuki (np. Bohdan Butenko - ilustracja książkowa, Eugeniusz Get Stankiewicz - grafika i ekslibris, Jerzy Czerniawski - scenografia, Mieczysław Wasilewski - rysunek, Andrzej Pągowski - billbordy i ilustracje prasowe, Jadwiga Drzewińska - film, Krystyna Hoffman-Pągowska - znaczki pocztowe).

 

Image

 

Wyboru plakatów na wystawę dokonał i autorem informacji biograficznej jest kolekcjoner p. Włodzimierz Orzeł. Komisarzem wystawy, autorem cyklu, scenariusza i aranżacji oraz not o artystach, katalogu dzieł eksponowanych i serwisu jest Lucjan Hanak (historyk sztuki).

 

UWAGA! Wystawa będzie udostępniona do 11 października 2009 roku. Wstęp wolny.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Mieczysław Jaroszewicz

Dyrektor

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Image

 

Image

 

O darczyńcy

Katalog dzieł eksponowanych na wystawie 

 

Opracował: Lucjan Hanak