SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Noc Świętojańska

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wraz ze Słupskim Ośrodkiem Kultury Teatrem Rondo oraz Jarosławem Rawskim z Herbaciarni w Spichlerzu serdecznie zaprasza 23.VI.2009 (wtorek) o godz. 20.30 do Herbaciarni w Spichlerzu  na  imprezę integracyjną kultywującą obyczaje Nocy Świętojańskiej, zwanej wcześniej Nocą Kupały. To święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie i germańskie. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.

 

Image
fot. M. Giedrojć

 

W czasie wtorkowego spotkania odbędzie się prezentacja multimedialna fotografii Michała Giedrojcia nawiązujących tematycznie do tego święta. Dowiemy się wielu ciekawych informacji nt. nocy świętojańskiej. Zaprezentowany zostanie program całego Jarmarku Gryfitów, który rozpoczyna się - 28.VI.2009 imprezą pn. Muzealna Noc Świętojańska. W spotkaniu wezmą również udział młodzi aktorzy Teatru Rondo.

W czasie wieczornej zabawy nad wodą nie zabraknie poszukiwania kwiatu paproci, którego szczęśliwy znalazca otrzyma wyjątkową nagrodę, a także wspólnego rzucania wianków, przy wtórze obrzędowych bębnów.

W zgodzie z  tradycją, tej nocy zakwita kwiat paproci – symbol szczęścia i  pomyślności, i tylko tej nocy każdy, kto rzuci do wody wianek świętojański, może liczyć na powodzenie w miłości. Dlatego zapraszamy wszystkich Słupszczan z wiankami na spotkanie w Herbaciarni i wspólną zabawę.

 

Opracowała: D. Ciecholewska