SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 11:00-18:00


Serdecznie zapraszamy

do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

na Dzień Dziecka

 

1 czerwca 2009 (poniedziałek)

godz. 11.00 – 14.00

 

 

Image

 

1 czerwca, mimo że jest to poniedziałek, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest otwarte. Tego dnia bowiem, jak co roku, odbędzie się w Muzeum Festyn Dziecięcy, impreza plenerowa z okazji Dnia Dziecka. Będzie ona próbą  przywołania na planie muzeum i wewnątrz muzealnych chałup atmosfery dawnego życia wiejskiego. Spróbujemy choćby na trochę przywołać obraz wsi sprzed stu lat, która naszym dzieciom jest zupełnie nieznana, a którą ich  pradziadkowie czy też dziadkowie wspominają z rozrzewnieniem, jako miejsce spokojnego, choć nie zawsze łatwego życia. Chcemy,  by dzieci same takiej wsi doświadczyły, by tak jak niegdyś się to robiło, spróbowały, z pomocą dorosłych, wymaglować bieliznę starym drewnianym bądź skrzynkowym maglem, uprząść trochę nici na kołowrotku, ubić masło w kierzynce, uprać bieliznę na tarze czy uformować, z gotowego już ciasta, bochny chleba, które potem upiecze się w ceglanym piecu.  

Wędrując od zagrody do zagrody, mogą zatrzymywać się na dróżkach i placach między nimi i brać udział w grach i zabawach specjalnie dla nich na tę okazję przygotowanych. Są to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu. 

 

Image

 

 

W obejściach zagród zaś mogą dzieci uczestniczyć w pracach, do których dawniej angażowano również najmłodszych, by nabywały umiejętności pozwalające im później zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Tam więc, gdzie pracownicy Muzeum kręcić będą powrozy potrzebne w gospodarstwie, można zatrzymać się i  pomóc im, a później samemu spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod bacznym okiem garncarza można wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u starego rybaka nabyć bardzo rzadką już umiejętność wiązania sieci rybackich kleszczką, przekazywaną wraz z opowieściami o dawnych połowach ryb. Można uczestniczyć w budowie ściany słowińskiego domu. Jest również możliwość samodzielnego wycięcia kilku kostek torfowych i przewiezienia ich  specjalną taczką na łączkę, by wyschły.

Spacerując zatem oglądać można ekspozycje muzealne i przedmioty je budujące, bawić się wykonując prace i zajęcia dawnych mieszkańców tych ziem,  uczestniczyć w zabawach, grach i konkursach, a wszystko to przybliży dzieciom klimat dawnej wsi słowińskiej, pozwoli zdobyć wiedzę na temat życia i kultury jej mieszkańców.

 

 

Image

 

 

Kto poczuje się zmęczony może przysiąść na łączce i popatrzeć na występ dziecięcego zespołu ludowego, obejrzeć widowisko ludowe bądź popiknikować przy ognisku piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku. 

 

Kontakt: Gabryela Włodarska-Koszutowska, tel. 059 846 30 20

Organizator tegorocznej edycji: Muzeum Pomorze Środkowego w Słupsku, Stowarzyszenie Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej „Słupia”

Zadanie dofinansowane ze środków Zarządu Powiatu Słupskiego.

 

 

                           Image

 

Opracowała: Gabryela Włodarska-Koszutowska