Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Obrazy Antoniego Dmocha

 

19 kwietnia - 10 maja 2009

Zamek Książąt Pomorskich 

 

Otwarcie wystawy 19 kwietnia 2009 r. (niedziela) o godzinie 12.00

Wernisaż uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Słupsku.

 

Zdjęcia z otwarcia wystawy

 

Antoni Dmoch to znany i ceniony słupski artysta nieprofesjonalny, członek Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego. 

 

Image

 

Antoni Dmoch

 

Urodził się w 1935 roku w Mikołajkach na Mazurach. Utraciwszy oboje rodziców, zaraz po II wojnie światowej trafił do Państwowego Domu Dziecka. Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie gdzie doceniono jego talent i zachęcano do dalszego kształcenia się w kierunku malarstwa. Niestety, nie dane mu było ukończenie tej szkoły – jako wychowanek Domu Dziecka skończywszy osiemnaście lat musiał rozpocząć życie na własny rachunek. 

 

Swoje życie zawodowe związał z wojskowością i dosłużył się stopnia majora. Dopiero dwa lata po przejściu na emeryturę, w roku 1990, zachęcany przez najbliższych powrócił do swojej największej pasji – malowania. Jego talent został doceniony podczas XI Konkursu Sztuki, Rękodzieła Ludowego i Plastyki Nieprofesjonalnej organizowanego przez Dział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Pierwsze jego prace trafiły do zbiorów MPŚ już w 1996 roku.  

 

Image 

 

Antoni Dmoch 

Słupsk – zespół zamkowy

2003r., płótno, olej, 41 x 54 cm

 

Antoni Dmoch tworzy techniką walorową, najczęściej akwarele, choć wiele jego prac to obrazy olejne, gwasze, tempery czy rysunki ołówkiem. Nieustannie doskonali swój warsztat, bierze udział w licznych plenerach i wystawach zbiorowych. Tematem jego dzieł są przede wszystkim pomorskie krajobrazy, słupskie uliczki i zabytki. Jego umiejętność odtworzenia charakteru przedstawianego miejsca sprawiła, że prasa nazwała go  „kronikarzem Słupska”.

 

Image  

 

Antoni Dmoch

Baszta czarownic

2004r., akwarela, 20 x 30 cm

 

Pierwsza wystawa indywidualna Antoniego Dmocha w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyła się w Spichlerzu Richtera w roku 2000 i cieszyła się dużym zainteresowaniem. 

 

Image

 

Antoni Dmoch

Klif w Orłowie

2007r., papier, akwarela, 44 x 28 cm

 

Wystawa „Obrazy Antoniego Dmocha” prezentowana będzie w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku od 19 kwietnia do 10 maja 2009 r. (w poniedziałki i wtorki muzeum jest nieczynne). Eksponowane prace przedstawiają przede wszystkim Słupsk i Pomorze, a niewielka ich część to dzieła bardzo osobiste, inspirowane przeszłością artysty i jego ogromną miłością do żony i rodziny. Większość obrazów nie była  prezentowana na poprzedniej wystawie w Spichlerzu.

 

Serdecznie zapraszamy na wiosenny spacer w pomorskiej scenerii po muzealnych salach.

 

Image 

Antoni Dmoch

Ustka

2008r., papier, gwasz, 44 x 29 cm

 

Opracowanie i foto: K. Maciejewska